Наукова періодика України Biotechnologia Acta


Pirog T. P. 
Industrial waste bioconversion into surfactants by Rhodococcus erythropolis ІMV Ас-5017, Acinetobacter calcoaceticus ІMV В-7241 and Nocardia vaccinii ІMV В-7405 / T. P. Pirog, M. O. Shulyakova, L. V. Nikituk, S. I. Antonuk, I. V. Elperin // Biotechnologia Acta. - 2017. - Vol. 10, № 2. - С. 22-33. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/biot_2017_10_2_4
Мета роботи - провести альтернативну переробку токсичних промислових відходів у поверхнево-активні речовини (ПАР) штамами Rhodococcus erythropolis ІМВ Ac-5017, Acinetobacter calcoaceticus ІМВ B-7241 та Nocardia vaccinii ІМВ B-7405 для біоремедіації довкілля. Штами вирощували у рідких середовищах, що містили як джерело вуглецю відпрацьовану (пересмажену) соняшникову олію, технічний гліцерол (відхід виробництва біодизелю) та ароматичні сполуки. Синтез ПАР оцінювали за індексом емульгування, умовною концентрацію і концентрацією позаклітинних ПАР, яку визначали за допомогою вагового методу після екстракції з супернатанту сумішшю метанолу і хлороформу. Концентрацію нафти у воді та грунті визначали за ваговим методом після екстракції гексаном. Показано, що у разі збільшення концентрації інокуляту до 10 - 15 %, підвищення удвічі вмісту джерела азотного живлення у середовищі з 7 - 8 % (об'ємна частка) технічного гліцеролу концентрація синтезованих R. erythropolis ІМВ Ac-5017, A. calcoaceticus ІМВ B-7241 і N. vaccinii ІМВ B-7405 ПАР становила 3,4; 5,0 і 5,3 г/л відповідно, що у 1,6 - 1,7 разів вище у порівнянні з показниками на базовому середовищі з такою самою концентрацією субстрату. Максимальна концентрація ПАР (3,9 - 4,3 г/л), синтезованих A. calcoaceticus ІМВ B-7241 на відпрацьованій соняшниковій олії (4 %) досягалася за використання інокуляту, вирощеного на рафінованій олії. Встановлено здатність R. erythropolis ІМВ Ac-5017, A. calcoaceticus ІМВ B-7241 і N. vaccinii ІМВ B-7405 розкладати ароматичні сполуки (фенол, нафталін, толуол, гексахлорбензол, бензойна та N-фенілантранілова кислота) з одночасним синтезом позаклітинних метаболітів з поверхнево-активними та емульгувальними властивостями. За присутності ПАР у вигляді постферментаційної культуральної рідини (5 - 10 %) ступінь деструкції комплексних з важкими металами (Cu<^>2+, Cd<^>2+, Pb<^>2+, 0,01 - 0,5 мМ) нафтових забруднень у воді (3 - 6 г/л) і грунті (20 г/кг) через 20 діб становив 82 - 92 %. Біоконверсія промислових відходів у ПАР для природоохоронних технологій надає змогу утилізувати токсичні відходи, знизити собівартість мікробних ПАР і забезпечити подвійний ефект очищення довкілля, який досягається під час виробництва і використання мікробних ПАР.
  Повний текст PDF - 103.262 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Pirog T.
  • Shulyakova M.
  • Nikituk L.
  • Antonuk S.
  • Elperin I.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Pirog T. P. Industrial waste bioconversion into surfactants by Rhodococcus erythropolis ІMV Ас-5017, Acinetobacter calcoaceticus ІMV В-7241 and Nocardia vaccinii ІMV В-7405 / T. P. Pirog, M. O. Shulyakova, L. V. Nikituk, S. I. Antonuk, I. V. Elperin // Biotechnologia Acta. - 2017. - Vol. 10, № 2. - С. 22-33. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/biot_2017_10_2_4.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Пирог Тетяна Павлівна (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського