Наукова періодика України Biotechnologia Acta


Pushkarova N. O. 
Biotechnological approaches for conservation of the endangered species Crambe koktebelica (Junge) N. Busch and effect of aseptic in vitro cultivation |on its biochemical properties / N. O. Pushkarova, M. S. Kalista, M. A. Kharkhota, D. B. Rakhmetov, M. V. Kuchuk // Biotechnologia Acta. - 2016. - Vol. 9, № 4. - С. 19-27. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/biot_2016_9_4_5
Мета дослідження - створення ефективних протоколів поверхневої стерилізації насіння та подальшого розмноження зникаючого виду Crambe koktebelica (Junge) N. Busch в асептичній культурі та дослідження впливу застосування методів біотехнології (культивування in vitro) для збереження біологічного різноманіття на біохімічний склад рослин. Введення в асептичну культуру in vitro було проведено за розробленим авторами методом. Дослідження мікроклонального розмноження із бічних бруньок рослин дослідного виду проводили на живильному середовищі Мурасіге - Скуга, доповненому регуляторами росту в різних концентраціях. Вміст жирних кислот визначали за допомогою методу газової хроматографії-маспектрофотометрії ефірів жирних кислот, одержаних із насіння та наземних органів рослин C. koktebelica, культивованих in vitro та in vivo. Антиоксидантну активність було визначено за 2,2-дифеніл-1-пікрилгідрацил методом. Вміст загального розчинного протеїну визначали за допомогою методу Бредфорда, а вміст поліфруктанів - за здатністю кетоцукрів забарвлюватись у кислотному середовищі за наявності резорцину. В роботі використано рослини, вирощені за умов in vitro та in vivo, і насіння C. koktebelica. В результаті було розроблено ефективний метод поверхневої стерилізації насіння, який надавав змогу одержати 50 % асептичних насінин, з яких у культурі in vitro проростало 45 % насінин. Було визначено склад живильного середовища, що забезпечував ефективне мікроклональне розмноження рослин в асептичній культурі in vitro. На середовищі Мурасіге - Скуга, доповненому 1 мг/л 6-бензиламінопурину, з однієї бічної бруньки утворювалось 5,25 +- 0,50 пагонів. Також встановлено, що асептичні умови вирощування рослин C. Koktebelica сприяють збільшенню вмісту насичених жирних кислот та загального розчинного протеїну, однак призводять до зменшення вмісту поліфруктанів та знижують антиоксидантну активність. Одержані результати підтверджують ефективність використання методів біотехнології для збереження біорізноманіття та зумовлюють необхідність глибшого вивчення механізмів впливу культивування in vitro на біохімічний склад рослин.
  Повний текст PDF - 231.91 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Pushkarova N.
  • Kalista M.
  • Kharkhota M.
  • Rakhmetov D.
  • Kuchuk M.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Pushkarova N. O. Biotechnological approaches for conservation of the endangered species Crambe koktebelica (Junge) N. Busch and effect of aseptic in vitro cultivation |on its biochemical properties / N. O. Pushkarova, M. S. Kalista, M. A. Kharkhota, D. B. Rakhmetov, M. V. Kuchuk // Biotechnologia Acta. - 2016. - Vol. 9, № 4. - С. 19-27. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/biot_2016_9_4_5.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Рахметов Джамбал Бахлул огли (сільськогосподарські науки)
  • Кучук Микола Вікторович (1958–) (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського