Наукова періодика України Biotechnologia Acta


Гайда Г. З. 
Методи аналізу L-аргініну / Г. З. Гайда, Н. Є. Стасюк, М. В. Гончар // Biotechnologia Acta. - 2014. - Vol. 7, № 1. - С. 31-39. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/biot_2014_7_1_4
Розглянуто сучасні фізико-хімічні й ензиматичні методи кількісного визначення L-аргініну. Більшість відомих методів визначення L-аргініну мають низку недоліків, основні з яких: низька селективність (хімічні), громіздкість та висока вартість апаратури (фізико-хімічні), недостатня стабільність (операційна та під час зберігання - біосенсори), чутливість до інтерферуючого впливу супутніх речовин. Тому розроблення високоселективних і чутливих методів визначення вмісту L-аргініну, зокрема ензиматичних, з метою покращання системи моніторингу його рівня в медичній діагностиці та харчовій промисловості є актуальною проблемою. Наведено результати досліджень щодо створення й апробації ефективних ензиматичних, зокрема, біосенсорних методів аналізу L-аргініну з використанням аргінази та печінки людини, виділеної з клітин рекомбінантних дріжджів Hansenula рolymorpha NCYC-495 pGAP1-HsARG1 (leu-2car1 Sc:LEU2). Аргіназа (КФ 3.5.3.1; L-аргінін-амідиногідролаза) відіграє вирішальну роль у гідролітичному розщепленні L-аргініну до L-орнітину та сечовини. Результати апробації створених на основі аргінази і амперометричних і потенціометричного біосенсорів, а також ензиматичних методів зі спектрофотометричною та флуоресцентною детекцією продукту свідчать про їх ефективність для експрес-аналізу вмісту L-аргініну у фармацевтичних препаратах. Розроблені методи можуть бути перспективними для визначення L-аргініну в харчових продуктах (соках і винах), а також у сироватці крові для діагностики та контролю під час лікування деяких видів онкологічних захворювань. Висока селективність і простота запропонованих методів нададуть змогу суттєво полегшити процедуру аналізу та замінити використовувані на цей час низькоселективні хімічні та дорогі хроматографічні методи.
  Повний текст PDF - 1.139 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Гайда Г.
  • Стасюк Н.
  • Гончар М.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Гайда Г. З. Методи аналізу L-аргініну / Г. З. Гайда, Н. Є. Стасюк, М. В. Гончар // Biotechnologia Acta. - 2014. - Vol. 7, № 1. - С. 31-39. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/biot_2014_7_1_4.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Гайда Галина Зуфарівна (1954–) (хімічні науки)
  • Гончар Михайло Васильович (1952–) (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського