Наукова періодика України Безпека інформації


Гнатюк C. 
Теоретичне обгрунтування методу кількісного оцінювання маніпулятивного впливу мас медіа на суспільну думку / C. Гнатюк, О. Заріцький, Н. Сейлова, Ю. Поліщук // Безпека інформації. - 2018. - Т. 24, № 2. - С. 130-136. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bezin_2018_24_2_9
Тема маніпулятивного впливу не є новою, проте, лише з появою мас-медіа вона здобула масштабного розголосу, яка потребує втручання не лише науковців, а й міжнародної спільноти. Вивчення феномена мас-медіа озброює людство більш широким і глибоким розумінням суспільства і культури в зв'язку з тим, що тексти, які продукують мас-медіа, є соціально значущими повідомленнями, що превалюють в суспільстві над усіма іншими видами текстів. Особливу важливість в останні роки набула маніпуляція масовою свідомістю і масовою поведінкою. Суб'єктом або інструментом такої маніпуляції найчастіше виступають мас-медіа. Процес маніпулювання (як впливу на модель світу людини або соціальної групи) тим більше ефективний (за потужністю впливу), чим більш глибокий рівень свідомості задіє маніпулятор. Чим глибше рівень маніпулювання, тим повільніше здійснюється "обробка" свідомості, але тим сильніше трансформація за всіма іншими рівнями і триваліші результати впливу. На сьогодні проблема маніпулятивного впливу мас-медіа вирішуються на найвищому рівні: впроваджуються спеціалізовані регуляції (EU GDPR), стандарти та закони. З моменту появи факту маніпулятивного впливу мас-медіа на суспільну думку окремих людей, науковцями було досліджено поняття маніпулятивного впливу мас-медіа та вивчено методи, за допомогою яких може здійснюватися такого роду вплив. Проте, недостатньо дослідженим залишається процес оцінювання маніпулятивного впливу мас-медіа на суспільну думку. Оскільки процес маніпулювання є достатньо трудомістким з багатьма чинниками, які часто залежать один від одного, процес оцінювання маніпулятивного впливу стає ще важчим. Розроблено метод оцінювання маніпулятивного впливу, який за рахунок оцінювання фінансових витрат, визначення цілей, завдань і стратегій маніпулювання, вибору засобів мас-медіа та класифікованих методів маніпулювання, на основі сформованих баз даних причин, цілей критеріїв, фокус-груп та мас-медіа, дозволяє обчислювати кількісні параметри, що характеризують величину маніпулятивного впливу мас-медіа на суспільну думку.
  Повний текст PDF - 1.025 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Гнатюк C.
  • Заріцький О.
  • Сейлова Н.
  • Поліщук Ю.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Гнатюк C. Теоретичне обгрунтування методу кількісного оцінювання маніпулятивного впливу мас медіа на суспільну думку / C. Гнатюк, О. Заріцький, Н. Сейлова, Ю. Поліщук // Безпека інформації. - 2018. - Т. 24, № 2. - С. 130-136. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bezin_2018_24_2_9.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Заріцький Олег Володимирович (технічні науки)
  • Поліщук Юлія Валеріївна (технічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського