Наукова періодика України Архів офтальмології України


Петренко О. В. 
Особливості вмісту жирних кислот у клітинах крові хворих на діабетичну ретинопатію / О. В. Петренко, Л. В. Натрус, К. К. Таварткиладзе // Архів офтальмології України. - 2017. - Т. 5, № 3. - С. 54-60. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/aroft_2017_5_3_11
Проблема розробки ефективних схем лікування ретинопатії при цукровому діабеті (ЦД) і на сьогодні залишається актуальною та включає вивчення гемореологічних розладів при ЦД 2-го типу. На структуру і фізичні властивості клітинних мембран істотний вплив має обмін жирних кислот (ЖК). Мета роботи - порівняти вміст ЖК у клітинах крові пацієнтів, хворих на ДР, та визначити найбільш інформативну модель дослідження структурних особливостей клітин організму за умов порушень ліпідного метаболізму. Досліджено плазму крові, лейкоцити, багату тромбоцитами плазму та відмиті еритроцити 16 пацієнтів офтальмологічного відділення (співвідношення жінок та чоловіків 8:8), середній вік яких складав 56,9 +- 9,2 року і в яких було діагностовано ДР (одного або обох очей) у проліферативній стадії. Середній термін діагностування ЦД 2-го типу в групі складав 16,6 +- 3,7 року, рівень глюкози крові на момент обстеження - 11,55 +- 1,09 ммоль/л. Для порівняння вивчалися показники здорових донорів, співставних за віком та статтю, у яких рівень глюкози венозної крові натще складав 4,57 +- 1,9 ммоль/л. Дослідження складу ЖК проводилося методом газової хроматографії. У групу хворих для даного дослідження були відібрані пацієнти, у яких похибка відхилення вмісту ЖК в субстратах не перевищувала +- 10 %. Аналіз вмісту та спектра ЖК показав с уттєву різницю в еритроцитах та тромбоцитах у пацієнтів, хворих на ДР, у порівнянні з групою здорових донорів. Обчислення коефіцієнта рангової кореляції Спірмена виявили високу кореляцію показників еритроцитів у здорових донорів - r = 0,97 (<$E р~<<~0,001>). Оскільки концентрація та вміст ЖК у плазмі крові хворих із метаболічними зрушеннями зазнає постійних коливань і вивчення спектру ЖК у плазмі утруднює інтерпретацію даних, більш доцільним є вивчення ЖК у складі клітинних мембран. Проведено вимірювання вмісту ЖК у різних клітинах крові здорових донорів для визначення найбільш інформативного середовища аналізу обміну ЖК в організмі. Методичні особливості взяття субстрату виявили, що максимально ізольовану від плазми мембрану клітини можливо отримати тільки у еритроцитів. Однією із суттєвих ознак порушення обміну ЖК у хворих на ДР виявилося зменшення арахідонової ЖК в еритроцитах та тромбоцитах. Оскільки арахідонова ЖК міститься в тромбоцитах у великій кількості і виконує одну з найважливіших функцій тромбоцитів при їх активації, вивчення процесів і механізмів зміни структури мембрани, які супроводжуються коливанням арахідонової ЖК, недоцільно проводити на тромбоцитах, оскільки збіг механізмів ушкодження також може завадити інтерпретації результатів. Висновки: серед усіх складових крові для вивчення обміну ЖК найбільш методично обгрунтованим є вивчення ЖК у складі мембран еритроцитів.
  Повний текст PDF - 390.286 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Петренко О.
  • Натрус Л.
  • Таварткиладзе К.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Петренко О. В. Особливості вмісту жирних кислот у клітинах крові хворих на діабетичну ретинопатію / О. В. Петренко, Л. В. Натрус, К. К. Таварткиладзе // Архів офтальмології України. - 2017. - Т. 5, № 3. - С. 54-60. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/aroft_2017_5_3_11.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Петренко Оксана Василівна (медичні науки)
  • Петренко Олена Володимирівна (медичні науки)
  • Натрус Лариса Валентинівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського