Наукова періодика України Археологія


Stupak D. V. 
Flint Assemblage of Severynivka Hillfort / D. V. Stupak, S. A. Telizhenko // Archaeology. - 2019. - № 1. - С. 5-13. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/arhl_2019_1_3
В останні роки Северинівське городище досліджувалося спільною експедицією Інституту археології Національної академії наук України і Познанського університету ім. Адама Міцкевича під керівництвом Ю. В. Болтрика і М. Ігнащака. Крім типових артефактів скіфського часу, з городища походять крем'яні знахідки, які є неодночасовими і характеризують собою декілька хронологічних періодів його заселення. Найдавніший етап представлений матеріалами верхнього палеоліту. Всього верхньопалеолітична колекція нараховує 47 знахідок. Не зважаючи на нечисленність верхньопалеолітичної колекції, можна зробити певні висновки: основна кількість кременю постачалася з Подністерія, сировина постачалася на стоянку у вже відібраних під виготовлення нуклеусів частинах, або ж і безпосередньо у пренуклеусах, чи нуклеусах, принаймні частина нуклеусів на стоянці ретельно готувалася до процесу розколювання, про що свідчить залишок ребра на одному з нуклеусів та наявність пластин з поздовжньо-поперечною огранкою, домінувало одноплощадкове розколювання, редуціювання та абразив застосовувались для підготовки зони розщеплення, для одержання пластинчастих сколів застосовувався м'який відбійник.Незначна кількість матеріалу і безпосередньо знарядь, не надає змоги говорити про його культурно-хронологічну належність. Зважаючи на те, що основною сировиною, яка використовувалась на стоянці був кремінь з Подністерія, найімовірніше, саме з того регіону походили і її давні мешканці. У результаті досліджень Северинівського городища, було виявлено крем'яні знаряддя, не пов'язані з верхньопалеолітичними матеріалами. Зважаючи на типолого-морфологічні ознаки, вказані вироби можна співвідносити з декількома хронологічними етапами існування пам'ятки - від неоліту до фінальної бронзи. Отже, інформаційний потенціал досліджень Северинівського городища не обмежується лише ранньозалізною добою і його подальше вивчення є важливим і для розуміння культурно-історичних процесів у басейні Південного Бугу у доісторичні періоди.
  Повний текст PDF - 1.684 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Stupak D.
  • Telizhenko S.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Stupak D. V. Flint Assemblage of Severynivka Hillfort / D. V. Stupak, S. A. Telizhenko // Archaeology. - 2019. - № 1. - С. 5-13. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/arhl_2019_1_3.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Ступак Дмитро Вікторович (історичні науки)
  • Теліженко Сергій Анатолійович (історичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського