Наукова періодика України Авіаційно-космічна техніка і технологія


Бурау Н. І. 
Інтерпретація вібраційних сигналів складної роторної системи на основі фрактального аналізу / Н. І. Бурау, О. Я. Паздрій // Авиационно-космическая техника и технология. - 2019. - № 7. - С. 114–121. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/aktit_2019_7_18
Проаналізовано вібраційні сигнали, отримані шляхом моделювання робочого колеса складної роторної системи, наприклад, авіаційного газотурбінного двигуна, в умовах стаціонарного та нестаціонарного збурення. Розглянуто чотири режими вібраційного збурення: стаціонарне полігармонічне збурення з частотою обертання ротора та супергармонічними складовими; стаціонарне полігармонічне збурення з частотою обертання ротора та субгармонічними складовими; нестаціонарне вібраційне збурення при лінійному збільшенні частоти обертання ротора із супергармонічними та субгармонічними складовими миттєвої частоти обертання ротора. На виході моделі робочого колеса сформовано вібраційні сигнали, які в подальшому аналізувались без врахування та з врахуванням адитивного шуму. Для обробки сигналів використано фрактальний та масштабно-часовий (вейвлет) аналіз. Визначення фрактальної структури змодельованих вібраційних сигналів виконано на основі R/S аналізу, або методу нормованого розмаху, в результаті чого було визначено показник Херста. Результати показали, що вібраційні сигнали, отримані на усіх розглянутих режимах вібраційного збурення без врахування адитивного шуму, за показником Херста є антиперсистентними трендонестійкими сигналами. З урахуванням адитивного шуму показник Херста збільшується, властивості вібраційних процесів на стаціонарних режимах збурення наближаються до персистентності та появи тренду, а при нестаціонарному вібраційному збуренні - до процесів типу білого шуму. Для вібраційного сигналу, отриманого при стаціонарному полігармонічному збуренні із супергармонічними складовими було проведено попереднє вейвлет-розкладання в набір апроксимацій та деталей з подальшим визначенням показника Херста для кожного елементу розкладання. Отримані результати показали неоднозначне змінювання показника Херста для різних елементів розкладання. Отримані результати можуть бути використані для вдосконалення методичного та алгоритмічного забезпечення систем функціональної діагностики складних роторних систем при появі та розвитку пошкоджень їх обертових елементів.
  Повний текст PDF - 724.717 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Бурау Н.
  • Паздрій О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Бурау Н. І. Інтерпретація вібраційних сигналів складної роторної системи на основі фрактального аналізу / Н. І. Бурау, О. Я. Паздрій // Авиационно-космическая техника и технология. - 2019. - № 7. - С. 114–121. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/aktit_2019_7_18.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Бурау Надія Іванівна (технічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського