Наукова періодика України Авіаційно-космічна техніка і технологія


Радченко А. М. 
Екологічна ефективність охолодження повітря на вході ГТУ в різних кліматичних умовах / А. М. Радченко, М. І. Радченко, Я. Зонмін, С. А. Кантор, Б. С. Портной // Авиационно-космическая техника и технология. - 2019. - № 4. - С. 4-8. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/aktit_2019_4_3
Робота газотурбінних установок суттєво залежить від температура зовнішнього повітря на вході, і чим вона вище, тим більше питомі витрати палива - на виробництво одиничної потужності (механічної/електричної енергії), а відтак і більше шкідливих речовин потрапляє в атмосферу з відпрацьованими газами. Для зменшення негативного впливу непродуктивних витрат палива при роботі газотурбінних установок за підвищених температур зовнішнього по вітря вдаються до охолодження повітря на вході. Досліджено екологічну ефективність охолодження повітря на вході газотурбінних установок з урахуванням змінних упродовж року кліматичних умов експлуатації для регіонів з різними кліматичними умовами упродовж п'яти років (2014 - 2018): помірного клімату України (на прикладі міст Суми і Тернопіль) та субтропічного клімату КНР (на прикладі міст Пекін і Нанкін). В якості показників оцінки екологічного ефекту від охолодження повітря обрано сумарне по накопиченню щорічне скорочення викидів двооксиду вуглецю CO2 та оксиду азоту NOx. Показано, що більш глибоке охолодження повітря на вході газотурбінних установок до 7 - 10 <$E symbol Р>С забезпечує практично у півтора-два рази більше скорочення питомих витрат climate палива, відповідно і шкідливих викидів, порівняно з традиційним охолодженням до 15 <$E symbol Р>С найбільш поширеними абсорбційними бромистолітієвими холодильними машинами, причому для помірного клімату України відносний ефект суттєво більший, ніж для субтропічних кліматичних умов КНР. Скорочення викидів двооксиду вуглецю CO2 за п'ять років для клімату КНР при охолодженні повітря до 10 <$E symbol Р>С орієнтовно складає понад 500 т, а для України - понад 240 т, а оксиду азоту NOx - приблизно 3,5 т для КНР та 1,6 т для України, тоді як при традиційному охолодженні до 15 <$E symbol Р>С: понад 300 т для КНР, а для України - біля 120 т, а оксиду азоту NOx - приблизно 2 т для КНР та 0,7 т для України. Виходячи з результатів орієнтовної оцінки екологічного ефекту від охолодження зовнішнього повітря на вході газотурбінних установок, в умовах помірного клімату України особливо доцільним є глибоке охолодження повітря, яке забезпечує практично вдвічі більший ефект порівняно з традиційним охолодженням до 15 <$E symbol Р>С.
  Повний текст PDF - 512.275 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Радченко А.
  • Радченко М.
  • Зонмін Я.
  • Кантор С.
  • Портной Б.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Радченко А. М. Екологічна ефективність охолодження повітря на вході ГТУ в різних кліматичних умовах / А. М. Радченко, М. І. Радченко, Я. Зонмін, С. А. Кантор, Б. С. Портной // Авиационно-космическая техника и технология. - 2019. - № 4. - С. 4-8. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/aktit_2019_4_3.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Радченко Андрій Миколайович (технічні науки)
  • Радченко Микола Іванович (технічні науки)
  • Кантор Сергій Анатолійович (технічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського