Наукова періодика України Авіаційно-космічна техніка і технологія


Кузьмич Л. В. 
Оптимізація вимірювальних засобів напружено-деформованого стану за допомогою тензодатчиків / Л. В. Кузьмич, Д. П. Орнатський, В. П. Квасніков // Авиационно-космическая техника и технология. - 2019. - № 3. - С. 50-56. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/aktit_2019_3_8
Розроблено принципи побудови, проектування та математичного моделювання вимірювання деформацій і напружень складних технічних конструкцій, що мають широке застосування у відповідальних галузях промисловості, зокрема в авіації та ракетобудуванні, за допомогою тензорезисторів та тензодатчиків з урахуванням дестабілізуючих факторів, що дає змогу суттєво зменшити рівень похибок по відношенню до існуючих методів вимірювання та відомих аналогів. Проаналізовано вплив основних дестабілізуючих факторів, що обмежують точність вимірювання напружено-деформованого стану складних технічних конструкцій за допомогою тензодатчиків, серед яких одними з найвагоміших є впливи зовнішніх кліматичних та механічних факторів. Встановлено, що вплив коливань температури на конструкцію тензодатчика є не менш важливим за вплив навантаженням і є важливим фактором, що здатний змінити опір тензорезистора. Що стосується систематичних складових, то найбільш вагомими при статистичних вимірюваннях є похибки нелінійності та температурна складова похибки. На основі аналізу впливу основних дестабілізуючих факторів, що впливають на фізико-механічні властивості матеріалу тензодатчиків, було виокреслено основні вимоги до матеріалу тензорешіток. Для дослідження взято два основні сплави, що мають на сьогоднішній день найбільш широке застосування в якості матеріалу для тензорешіток - це константан та карма. Для даних матеріалів встановлено переваги та недоліки у застосуванні їх в якості тензорешіток, а також досліджено вплив діапазону зміни температур, розкиду значень температурної похибки на середньоквадратичне значення похибки апроксимації степеневими поліномами. За допомогою пакету NUMERY визначено залежність похибки апроксимації від порядку апроксимуючого поліфному. Встановлено, що середньоквадратичне значення похибки в широкому температурному діапазоні як для константану, так і для карми має слабкий зв'язок з порядком поліному. Постає потреба у майбутньому детальному дослідженні поведінки поліноміальних коефіцієнтів для найбільш вживаного діапазону температур, наприклад в межах від -50 до +100 <$E symbol Р>C.
  Повний текст PDF - 632.679 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Кузьмич Л.
  • Орнатський Д.
  • Квасніков В.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Кузьмич Л. В. Оптимізація вимірювальних засобів напружено-деформованого стану за допомогою тензодатчиків / Л. В. Кузьмич, Д. П. Орнатський, В. П. Квасніков // Авиационно-космическая техника и технология. - 2019. - № 3. - С. 50-56. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/aktit_2019_3_8.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Кузьмич Людмила Володимирівна (сільськогосподарські науки)
  • Орнатський Дмитро Петрович (технічні науки)
  • Квасніков Володимир Павлович (1953–) (технічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського