Наукова періодика України Архів клінічної медицини


Стоцька Л. М. 
Критерії прогресування первинної відкритокутової глаукоми на основі вивчення нейрофізіологічних механізмів розвитку глаукомного процесу / Л. М. Стоцька // Архів клінічної медицини. - 2016. - № 1. - С. 80-84. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/akm_2016_1_23
Первинна глаукома є однією з найбільш проблемних захворювань органа зору. Найсучасніші клінічні методи дослідження такі, як скануюча лазерна поляриметрія і оптична когерентна томографія (ОКТ), реєструють структурні зміни на різних функціональних рівнях сітківки та зорового нерву. Інформативними вважаються дослідження диску зорового нерву перипапілярного шару нервових волокон сітківки (ШHBC) і макулярної зони. За даними літератури, структурні зміни у разі прогрусуючої глаукомної оптичної нейропатії (ТОН) випереджають клінічні функціональні прояви цього захворювання, однак, це твердження вірне до тих пір, поки ШНВС не стане менше, ніж 72 мкм. Встановлено, що кількість гангліозних клітин7 сітківки зменшується з віком приблизно на 5 тис. в рік. У разі ОКТ глаукомних очей також рекомендують проводити сканування макули за швидким протоколом (Fast Macular Thickness Map) - це надає змогу виявити додаткову інформацію про патологічний процес. Нейрофізіологічні методи - зорові викликані потенціали (ЗВП) і електроретинографія (ЕРГ) дозволяють вивчити процеси в зоровій корі головного мозку та на різних морфофункціональних рівнях сітківки, надають змогу уточнити локалізацію і характер патологічних змін у вищевказаних структурах, контролювати динаміку змін в структурах первинного ураження на різних стадіях глаукомного процесу. Мето дослідження - визначити діагностично значимі критерії прогресування первинної відкритокутової глаукоми на основі вивчення нейрофізіологічних механізмів розвитку глаукомного процесу. Проведено на базі ДУ "Інститут очних хвороб і тканинної терапії ім. В. П. Філатова АМН України" комплексне клінічне та нейрофізіологічне дослідження 144-х пацієнтів (274-х очей), серед яких з діагнозом первинної відкритокутової глаукоми (ПВКГ) - 59 осіб (51,75 %) жіночої статі і 55 осіб (48,15 %) чоловічої статі, середній вік 58,41 + 3,96 років на різних стадіях ПВКГ - основна група. Для діагностики патологічного стану використовували також нейрофізіологічні методи дослідження - ЗВП на шаховий патерн, спалах і електроретинографію, які проводили на апараті "RETI scan" (multifocal ERG|VEP. Roland consult, Німеччина). Вперше встановлено критерії прогресування ПВКГ за нейрофізіологічними показниками: зниження біоелектричної активності гангліозних клітин за характеристиками амплітуди піків N75-P100 і подовження тривалості латентного періоду піків Р-100 у разі застосування ЗВП на патерн. Виявлено зниження біоелектричної активності та подовження тривалості латентного періоду за характеристиками хвилі "a" і "b" у фоторецепторних клітинах і в нейронах другого рівня сітківки у разі застосування ЕРГ. Встановлено, що патологічні зміни в зовнішньому, внутрішньому і в глибоких шарах сітківки відбуваються одночасно на всіх стадіях глаукомного процесу, починаючи з початкової стадії. Вони мають прогресуючий характер, при чому значною мірою більш виражені вони в тілі третього нейрона - гангліозних клітинах.
  Повний текст PDF - 277.972 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Стоцька Л.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Стоцька Л. М. Критерії прогресування первинної відкритокутової глаукоми на основі вивчення нейрофізіологічних механізмів розвитку глаукомного процесу / Л. М. Стоцька // Архів клінічної медицини. - 2016. - № 1. - С. 80-84. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/akm_2016_1_23.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Стоцька Людмила Михайлівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського