Наукова періодика України Архів клінічної медицини


Степаненко Р. Л. 
Роль Толл-подібного рецептора 4 (TLR4) в розвитку запального процесу у шкірі при псоріазі / Р. Л. Степаненко // Архів клінічної медицини. - 2016. - № 1. - С. 75-79. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/akm_2016_1_22
Мета роботи - дослідити механізми розвитку місцевого імунного запалення з урахуванням змін імуногістохімічної експресії Толл-подібного рецептора 4 (TLR4) у шкірі хворих на псоріаз після проведення системної імуносупресивної терапії. Проведено імуногістохімічне дослідження біопсійного матеріалу, взятого з ділянок шкірної псоріатичної висипки у 62-х хворих на псоріаз в динаміці проведення системної імуносупресивної терапії. Для порівняння результатів відповідних імуногістохімічних досліджень проведено вивчення біопсійного матеріалу з шкіри передньої черевної стінки у практично здорових осіб відповідного віку (5 пацієнтів), взятого після оперативного втручання, зокрема, герніопластики. Для визначення характеру і розповсюдженості місцевих клітинних імунних і запальних реакцій у шкірі хворих на псоріаз застосовували імуногістохімічні методики з визначенням експресії маркера TLR4. Під час вивчення експресії TLR4 в ділянках шкірної псоріатичної висипки виявляли фонове дифузне цитоплазматичне і ядерне зафарбування клітин епідермісу, ендотелію судин і поодиноких макрофагальних клітин. Кількість клітин епідермісу, що позитивно зафарбовувались, становила близько 80 %. Після проведення курсу системної супресивної терапії препаратом етанарцепт протягом 3-х міс імуногістохімічна реакція на виявлення експресії TLR4 встановлено, що в епідермісі значно знижується як кількість позитивно забарвлених клітин, так й інтенсивність реакції. Кількість клітин, що експресують TLR4 в епідермісі складає до 60 %. В епідермісі навіть після проведеного лікування виявляються значна кількість TLR4-позитивних дендритних клітин, які мають значно збільшені розміри і розповсюджуються своїми відростками аж до рогового шару. Висновки: вірогідно, що ліганди, котрі активують Толл-подібні рецептори макрофагів і наступну запальну реакцію, концентруються в дендритних клітинах епідермісу, про що свідчать результати проведених імуногістохімічних реакцій. TLR4-позитивні макрофаги після їх активації в сосочках дерми мігрують до основи сосочків, де включаються у склад запальних інфільтратів, розташованих периваскулярно. Після проведеного лікування в шкірі значно зменшується кількість клітин (як дендритних, так і макрофагів), в яких виявляється експресія TLR4. Однак продовжує існувати фонова готовність до сплеску активації Толл-подібних рецепторів.
  Повний текст PDF - 1.022 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Степаненко Р.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Степаненко Р. Л. Роль Толл-подібного рецептора 4 (TLR4) в розвитку запального процесу у шкірі при псоріазі / Р. Л. Степаненко // Архів клінічної медицини. - 2016. - № 1. - С. 75-79. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/akm_2016_1_22.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Степаненко Роман Леонідович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського