Наукова періодика України Архів клінічної медицини


Переяслов А. А. 
Ультрасонографія з доплерографією у діагностиці некротичного ентероколіту у новонароджених / А. А. Переяслов, О. Я. Борис, О. Є. Борова-Галай // Архів клінічної медицини. - 2015. - № 2. - С. 49-52. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/akm_2015_2_17
Незважаючи на вдосконалення ультразвукової апаратури, ультрасонографічне обстеження не набуло широкого розповсюдження для діагностики некротичного ентероколіту (НЕК) у новонароджених. Мета дослідження - узагальнення власного досвіду використання ультрасонографії з допплерографією для діагностики НЕК. Робота грунтується на результатах ультрасонографічного обстеження 69-ти новонароджених із НЕК різного ступеня тяжкості, яке проводили за допомогою апаратів "Алока-600" та "Voiuson 730 Pro" (General Electric Healthcare, Австрія), з використанням 5 - 15 МГц лінійних і конвексних датчиків. У новонароджених із НЕК, за результатами кольорової доплерографії, виявлено 3 варіанта кровообігу у стінці кишки: незмінений, посилений і відсутній. Незмінений кровотік виявлений у 20,3 % дітей з початковими стадіями захворювання. Посилення кровотоку, яке виявлено у 60,9 % дітей, проявлялось циркулярним характером кровотоку навколо кишки (21,7 % дітей), Y-подібним кровотоком у дистальних мезентеріальних і субсерозних судинах (23,2 %) і численними паралельними сигналами кольорового доплеру; які характеризували кровообіг у гіперемованих складках слизової оболонки (15,9 %). Відсутній кровообіг виявлено у 19-ти (95 %) дітей із III Б стадією НЕК та 19-ти (82,6 %) - із III А стадією, при цьому сигнали кольорової доплерографії у стінці кишки не визначались. Чутливість УСГ з доплерографією щодо діагностики тяжкості НЕК, зокрема виявлення некрозу кишки, склала 88,4 %, а специфічність - 93,9 %. Характер змін у магістральному й інтрамуральному кровоплині чітко залежить від термінів від моменту захворювання та тяжкості перебігу патологічного процесу. За результатами дослідження відмічено чітку кореляційну залежність між показниками пікової систолічної швидкості та індексу резистентності у всіх пацієнтів, незалежно від тяжкості захворювання. Зміни гемодинаміки дистальних судин чітко корелюють зі зниженням або повною відсутністю інтрамурального кровоплину у стінці кишки, що є характерною ознакою для новонароджених із III Б ступенем захворювання. Ультрасонографія з доплерографією надає змогу виявити некротичні зміни у стінці кишки ще до виникнення перфорації і, відповідно, провести адекватне хірургічне втручання, уникаючи розвитку перитоніту, що покращує результати лікування дітей із некротичним ентероколітом.
  Повний текст PDF - 776.775 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Переяслов А.
  • Борис О.
  • Борова-Галай О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Переяслов А. А. Ультрасонографія з доплерографією у діагностиці некротичного ентероколіту у новонароджених / А. А. Переяслов, О. Я. Борис, О. Є. Борова-Галай // Архів клінічної медицини. - 2015. - № 2. - С. 49-52. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/akm_2015_2_17.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Переяслов Андрій Анатолійович (медичні науки)
  • Борис Орест Ярославович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського