Наукова періодика України Актуальна інфектологія


Тодоріко Л. Д. 
Особливості цитокінової регуляції при мультирезистентному туберкульозі залежно від ступеня ендогенної інтоксикації / Л. Д. Тодоріко, І. В. Єременчук // Актуальная инфектология. - 2016. - № 1. - С. 59-65. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/akinf_2016_1_14
Туберкульоз (ТБ) відноситься до інтерлейкінзалежних імунодефіцитів із вираженими змінами в цитокіновій системі. Незважаючи на значні успіхи в досягненні контролю над ТБ, залишається невизначеною роль окремих цитокінів у формуванні резистентних його форм, не вирішені питання ідентифікації інтегральних маркерів прогресування патологічного процесу при мультирезистентному туберкульозі легень (МРТЛ), а також відсутнє прогностичне визначення їх ролі в забезпеченні ефективності стандартних програм протитуберкульозної хіміотерапії. У зв'язку із вищезазначеним закономірно виникає необхідність аналізу показників окремих цитокінів у сироватці крові пацієнтів із МРТЛ залежно від профілю резистентності, що може відображати ступінь вираженості місцевого та системного характеру специфічного запалення, особливості імуноцитокінової регуляції з метою удосконалення програми лікування. ТБ відноситься до захворювань, які супроводжуються ендогенною інтоксикацією, тобто накопиченням в організмі кінцевих та проміжних продуктів метаболізму при порушеному обміні внаслідок запальної реакції. Шляхами формування ендогенної інтоксикації при ТБ є цитотоксична гіпоксія, порушення внутрішньоклітинного гомеостазу, масивне утворення та подальша резорбція продуктів тканинного розпаду, імуноцитокіновий та гормональний дисбаланс тощо. Мета дослідження - оцінити показники ендогенної інтоксикації, встановити особливості цитокінової регуляції у хворих на МРТЛ залежно від профілю резистентності мікобактерій та визначити їх роль у формуванні системної запальної реакції. Об'єктом дослідження стали 116 пацієнтів із діагнозом вперше діагностованого ТБ із збереженою чутливістю до антимікобактеріальних препаратів; із МРТЛ із діагностованою стійкістю як мінімум до двох препаратів I ряду; хворі на ТБ із розширеною резистентністю. Використано клінічні, рентгенологічні, біохімічні, мікроскопічні, мікробіологічні, імуноферментні та статистичні методи дослідження. Висновки: комплексна оцінка показників інтегральних індексів ендогенної інтоксикації та рівня окремих про- та протизапальних цитокінів у плазмі крові хворих на МРТЛ свідчить про помірно виражену ендогенну інтоксикацію, виснажені клітинні ланки імунної реактивності за рахунок формування умов розвитку резистентності мікобактерій ТБ із подальшим наростанням цитотоксичної гіпоксії та активації синдрому системної запальної відповіді. Аналіз вмісту ІЛ-6, ІЛ-10 і ІЛ-18 у плазмі крові хворих із мультирезистентністю довів, що їх рівень залежить від характеру резистентності мікобактерій ТБ.
  Повний текст PDF - 295.263 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Тодоріко Л.
  • Єременчук І.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Тодоріко Л. Д. Особливості цитокінової регуляції при мультирезистентному туберкульозі залежно від ступеня ендогенної інтоксикації / Л. Д. Тодоріко, І. В. Єременчук // Актуальная инфектология. - 2016. - № 1. - С. 59-65. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/akinf_2016_1_14.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Тодоріко Лілія Дмитрівна (медичні науки)
  • Єременчук Інга Василівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського