Наукова періодика України Агрохімія і ґрунтознавство


Паньків З. П. 
Процес лесиважу у профільно-диференційованих ґрунтах Пригорганського Передкарпаття / З. П. Паньків, С. З. Малик // Агрохімія і ґрунтознавство. - 2019. - Вип. 88. - С. 48-53. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/agrohimigrn_2019_88_8
Профільно-диференційовані грунти Передкарпаття сформувалися за рахунок сукупної дії процесів опідзолення, лесиважу та глеєелювіювання, для діагностики яких використовуються розрізнені діагностичні ознаки, що обумовлює генетичні та класифікаційні проблеми. Найбільш дискусійною є діагностика процесу лесиважу. Мета дослідження - встановлення морфологічних і хімічних діагностичних ознак лесиважу у профільно-диференційованих грунтах Передкарпаття. Методи - порівняльно-географічний, профільний, лабораторно-аналітичний. Об'єкт дослідження - профільно-диференційовані грунти Пригорганського Передкарпаття. В процесі польових морфологічних обстежень в межах I (e)m gl горизонту досліджуваних грунтів на поверхні валунів та гальки діагностовано аргілани білуватого або брудно-білуватого забарвлення потужністю до 1 см, які мають різку межу із контактною поверхнею. Гранулометричний склад аргілан важчий порівняно з горизонтом, в якому вони знаходяться, а вміст мулу на 24 % більший, що є діагностичною ознакою лесиважу. В аргіланах акумулюються півтораоксиди, лужні та лужноземельні елементи (Кх >> 1,0). Діагностичною ознакою лесиважу у профільно-диференційованих грунтах є рівномірний розподіл у межах профілю молярних співвідношень SiO2:R2O3 у мулистій фракції (3,01 - 3,04); акумуляція Fe2O3 та R2O3 в ілювіальній частині профілю порівняно з породою; додатні значення ЕАFe2O3, ЕАR2O3, ЕАt та ЕАm мулистої фракції в ілювіальній частині профілю; переважання мінералів монтморилонітової групи у межах усього профілю, що діагностується за співвідношенням SiO2:Al2O3 у мулистій фракції (3,73 - 3,78). Профільно-диференційовані грунти Передкарпаття формуються за рахунок сукупної дії різних грунтотворних процесів, а для їхньої діагностики доцільно використовувати сукупність морфологічних, хімічних, мінералогічних показників, що дозволить встановити особливості генези та класифікаційний статус.
  Повний текст PDF - 2.494 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Паньків З.
  • Малик С.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Паньків З. П. Процес лесиважу у профільно-диференційованих ґрунтах Пригорганського Передкарпаття / З. П. Паньків, С. З. Малик // Агрохімія і ґрунтознавство. - 2019. - Вип. 88. - С. 48-53. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/agrohimigrn_2019_88_8.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського