Наукова періодика України Агрохімія і ґрунтознавство


Хромяк В. М. 
Баланс гумусу й поживних речовин у ґрунтах Луганської області та шляхи подолання дефіциту / В. М. Хромяк, В. В Наливайко, С. П. Будков // Агрохімія і ґрунтознавство. - 2019. - Вип. 88. - С. 101-105. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/agrohimigrn_2019_88_16
Розглянуто проблему деградації грунтів північно-східного степу України під впливом антропогенної діяльності. Перехід на скорочені сівозміни, спровокований вузькою однобічною спеціалізацією, і відсутність контролю з боку держави і місцевої влади, призвели до вирощування лише декількох культур у сівозміні, без достатнього повернення в грунт винесених органічних і мінеральних сполук. Мета роботи - виявити масштаби втрат гумусу і поживних речовин із грунтів Луганської області та шляхи запобігання процесу подальшого погіршення якості грунтів у Луганській області в умовах чинної системи землеробства. Проаналізовано структуру посівних площ за останні роки, розраховано середній баланс поживних речовин та гумусу на гектарі посівної площі на основі урахування фактичного урожаю і повернутих у грунт рослинних решток і внесених мінеральних та органічних добрив. Використовували методи статистичного групування та аналізу. Встановлено, що останніми роками відбувся фактичний перехід сівозмін на двопільні: соняшник - зернові культури. За такої структури внесення залишених у полі рослинних решток та мінеральних добрив у дозах, які фактично на цей час застосовуються товаровиробниками, є недостатнім для підтримки бездефіцитного балансу гумусу та рухомих поживних речовин у грунті. Від'ємний баланс (дефіцит) гумусу становить (за останні три роки) -0,226 т/га в рік. Існує суттєвий дефіцит вмісту поживних речовин у грунті: N2 - 16,1 кг; P2O5 - 3,4 кг; K2O - 70,1 кг на гектар посіву основних сільськогосподарських культур. Рекомендовано для досягнення бездефіцитного балансу гумусу в грунтах Луганської області змінити структуру посівних площ на користь сіяних трав, зернобобових, хрестоцвітих культур, кукурудзи та сидератів за рахунок соняшника, вишукувати місцеві джерела органічних добрив, а для забезпечення рівноважного балансу рухомих поживних речовин - внесення мінеральних добрив у кількості винесених прогнозованим урожаєм. Потрібно посилити державний контроль якості грунтів і при передачі земель в оренду проводити оцінку грунтів незалежною установою, уповноваженою державою.
  Повний текст PDF - 2.269 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Хромяк В.
  • Наливайко В.
  • Будков С.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Хромяк В. М. Баланс гумусу й поживних речовин у ґрунтах Луганської області та шляхи подолання дефіциту / В. М. Хромяк, В. В Наливайко, С. П. Будков // Агрохімія і ґрунтознавство. - 2019. - Вип. 88. - С. 101-105. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/agrohimigrn_2019_88_16.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Хромяк Василь Михайлович (сільськогосподарські науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського