Наукова періодика України Агрохімія і ґрунтознавство


Цапко Ю. Л. 
Особливості іммобілізації-мобілізації деяких макроелементів ґрунту на осушуваних заплавних землях під насадженнями енергетичних культур / Ю. Л. Цапко, В. В. Зубковська, А. С. Холодна, В. М. Калініченко, Я. М. Водяк // Агрохімія і ґрунтознавство. - 2019. - Вип. 88. - С. 61-67. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/agrohimigrn_2019_88_10
Наведено особливості процесів іммобілізації-мобілізації основних макроелементів осушуваних алювіальних грунтів за вирощування енергетичних культур. Об'єкти дослідження - лучний алювіальний важкосуглинковий та лучно-болотний алювіальний важкосуглинковий осушені грунти, в межах дослідної земельної ділянки на території заплави р. Вільховатка, у Харківській області України. На ділянці у 2016 р. висаджено багаторічні енергетичні культури - вербу енергетичну та міскантус гігантський. Методи дослідження - польовий - моніторинг рівня підгрунтових вод та щорічне (2017 - 2019) відбирання проб грунту; лабораторно-аналітичний - визначення вмісту у грунті основних органогенних елементів (гідроген, вуглець і нітроген) та заліза; статистично-математичний - оцінка достовірності результатів дослідження. Визначено, що на фоні змін клімату в напрямку аридізації властивості алювіальних осушуваних грунтів суттєво впливають на перегрупування пулу заліза в грунті, на якому вирощують енергетичні культури. Встановлено, що у верхніх шарах лучного алювіального важкосуглинкового грунту під рослинами верби енергетичної та міскантусу гігантського протягом трьох років відбулися позитивні зрушення в аспекті перебігу процесів акумуляції-дисипації рухомого заліза, що відобразилося у зменшені вмісту його двовалентної форми, яка є токсичною для рослин. Вплив вирощування енергетичних культур впродовж трьох років на процеси іммобілізації-мобілізації основних макроелементів на лучному алювіальному важкосуглинковому грунті свідчить про переважання іммобілізаційних процесів щодо нітрогену, яке відображується у розширенні співвідношення Сорг./Nзаг. яке на третій рік становило у шарах 0 - 20 та 20 - 40 см, відповідно, 16,6 і 16,3 та 17,4 і 16,5 під вербою та під міскантусом, тоді як на контрольному варіанті (під аборигенною рослинністю) дорівнювало 15,1 і 15,9. Аналогічні процеси відбуваються і в лучно-болотному алювіальному грунті. Помічені позитивні зміни у складі грунтів під енергетичними культурами є обгрунтованою перспективою в плані широкого залучення незайманих у сільськогосподарському виробництві земель для виробництва енергетичної сировини та ремедіації грунту.
  Повний текст PDF - 3.281 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Цапко Ю.
  • Зубковська В.
  • Холодна А.
  • Калініченко В.
  • Водяк Я.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Цапко Ю. Л. Особливості іммобілізації-мобілізації деяких макроелементів ґрунту на осушуваних заплавних землях під насадженнями енергетичних культур / Ю. Л. Цапко, В. В. Зубковська, А. С. Холодна, В. М. Калініченко, Я. М. Водяк // Агрохімія і ґрунтознавство. - 2019. - Вип. 88. - С. 61-67. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/agrohimigrn_2019_88_10.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Зубковська Вікторія Вікторівна (сільськогосподарські науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського