Наукова періодика України Агрохімія і ґрунтознавство


Бородін А. Л. 
Агрофізичні властивості посівного шару ґрунту перед сівбою ярих культур / А. Л. Бородін // Агрохімія і ґрунтознавство. - 2016. - Вип. 85. - С. 96-99. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/agrohimigrn_2016_85_16
Досліджено агрофізичні властивості темно-сірого опідзоленого важкосуглинкового грунту та чорнозему типового важкосуглинкового у межах посівного шару (структурний склад, щільність будови та вологість) навесні перед сівбою ярих культур у 2013 - 2015 рр. Виявлено, що агрофізичні властивості темно-сірого опідзоленого грунту, сформовані у межах посівного шару традиційним передпосівними обробітком, відрізнялися від припустимих (згідно з чинними агровимогами): були наявні брили, вміст агрегатів агрономічно корисного розміру був суттєво меншим за припустимий; щільність будови посівного шару - зависокою. Протягом осінньо-зимового періоду формувалися значні запаси вологи. Параметри структури чорнозему типового перед сівбою ячменю у 2014 р. були припустимими за винятком наявності у посівному шарі брилистих грудок. Обробіток грунту експериментальним знаряддям сформував кращу структуру наднасіннєвого шару, ніж традиційний обробіток.Визначено динаміку агрофізичних і фізико-механічних властивостей в окремих прошарках посівного шару - поверхневому, насіннєвому і піднасіннєвому. Встановлено, що агрофізичні властивості посівного шару грунту, що формуються внаслідок традиційного передпосівного обробітку та в результаті обробітку новітнім знаряддям, не відповідають чинним агровимогам. Виявлено параметри кришення та фракційний склад брил, створених під час передпосівного обробітку, сформульовано агровимоги щодо максимально допустимих нормальних напружень до брилистих грудочок (за різної вологості), за яких не перевищується поріг пластичності. Вперше визначено умови, за яких мінімізується кількість брил у посівному шарі. Обгрунтовано новітні багатовимірні моделі визначення щільності будови грунту за твердістю та зволоженням у посівному шарі, що відкриває широкі можливості використання показника твердості в агрономічній практиці. Розроблено спосіб кількісного оцінювання тріщинуватості поверхні чорноземних грунтів протягом вегетації культур. Уперше розроблено регресійну модель розвитку тріщинуватості поверхні чорноземних грунтів.
  Повний текст PDF - 454.475 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Бородін А.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Бородін А. Л. Агрофізичні властивості посівного шару ґрунту перед сівбою ярих культур / А. Л. Бородін // Агрохімія і ґрунтознавство. - 2016. - Вип. 85. - С. 96-99. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/agrohimigrn_2016_85_16.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Бородін Андрій Леонідович (сільськогосподарські науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського