Наукова періодика України Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика


Біляєв А. В. 
Частота та фактори ризику виникнення постопераційних стресових виразок у дітей / А. В. Біляєв, Ю. А. Іскра // Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика. - 2019. - Вип. 33. - С. 96-105. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Znpsnmapo_2019_33_13
Нині в Україні немає регламентованого протоколу профілактики виникнення стрес-індукованих змін (СІЗ) слизової оболонки верхнього відділу шлунково-кишкового тракту (ШКТ), але дана проблема наявна і виходячи з патогенезу - основним завданням її розв'язання є ліквідація фізіологічного стресу і відновлення нормальної гемоциркуляції та гемоперфузії тканин. Мета дослідження - аналіз кореляції частоти виникнення СІЗ у постопераційному періоді від інтраопераційної динаміки периферичного кровообігу (система NIRS), ступеня кислотності шлункового соку та травматичності оперативного втручання, що потенційно має призвести до покращання результатів анестезіологічного забезпечення та оперативних втручань у дітей. Для визначення частоти СІЗ дітям з хірургічною патологією у передопераційному періоді та через 3 доби після операції виконували фіброезофагодуоденоскопію (ФЕГДС) у поєднанні з реєстрацією кислотності внутрішньошлункового вмісту за допомогою ацидогастрографа і прицільно під час ендоскопічних досліджень та експрес-моніторування інтраопераційно. 63 пацієнтам виконано інтраопераційну реєстрацію периферичного кровотоку за допомогою NIRS-оксиметра. Всім пацієнтам проводився розрахунок коефіцієнта ступеня травматичності (КСТ) оперативного втручання за методикою професора Польового В. П. Результати дослідження та їх обговорення. Відповідно до проведених досліджень частоту СІЗ у постопераційний період виявлено у 29 осіб зі 100 обстежених - 29 %. Динаміка pH внутрішньошлункового вмісту: pH середнє для всіх пацієнтів - 4,09; pH середнє для пацієнтів, що мали реалізовані СІЗ - 3,48; pH середнє для всіх пацієнтів без проявів СІЗ - 4,35. pH шлункового соку за інтраопераційного моніторингу в пацієнтів з проявами СІЗ у постопераційному періоді в середньому становила 2,05+/-0,23, в той час як у пацієнтів без постоперативних ускладнень з боку шлунково-кишкового тракту - 3,42+/-0,97. Після проведених розрахунків (ROC-аналіз) значення NIRS у пацієнтів з проявами СІЗ у постопераційному періоді в середньому становило 63,13+/-1,39, в той час як у пацієнтів без постоперативних ускладнень з боку ШКТ - 67,80+/-1,97. Під час підрахунку КСТ одержали: КСТ середнє для всіх пацієнтів - 6,468, КСТ середнє для пацієнтів, що мали реалізовані СІЗ - 10,785, КСТ середнє для всіх пацієнтів без проявів СІЗ - 3,740; КСТ у пацієнтів з проявами СІЗ у постопераційному періоді в середньому становила 19,4+/- 3,58, в той час як у пацієнтів без постоперативних ускладнень з боку ШКТ - 4,45+/-2,0. Висновки: частота СІЗ у периопераційному періоді у дітей складає 29 %, що зумовлює актуальність обраного напрямку дослідження. Вагомим фактором формування стресових виразок та ерозій також є кислотний стан шлункового соку з тенденцією нижчих показників pH у пацієнтів із СІЗ та поєднання значного ступеня тяжкості операційної травми і масивної крововтрати, що характеризуються відповідними показниками КСТ і NIRS.
  Повний текст PDF - 155.571 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Біляєв А.
  • Іскра Ю.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Біляєв А. В. Частота та фактори ризику виникнення постопераційних стресових виразок у дітей / А. В. Біляєв, Ю. А. Іскра // Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика. - 2019. - Вип. 33. - С. 96-105. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Znpsnmapo_2019_33_13.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Біляєв Андрій Вікторович (медичні науки)
  • Іскра Юлія Антонівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського