Наукова періодика України Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика


Яковець А. І. 
Клітинна терапія глаукомної оптичної нейропатії в експерименті (короткострокові результати) / А. І. Яковець // Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика. - 2018. - Вип. 32. - С. 33-40. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Znpsnmapo_2018_32_4
Проблема розробки нових ефективних методів лікування глаукомної оптичної нейропатії - одна з найбільш актуальних проблем в сучасній офтальмології. Мета роботи - дослідити ефективність клітинної терапії з використанням постнатальних мультипотентних стовбурових клітин-похідних нервового гребня (МСК-ПНГ) шляхом використання різних способів введення за експериментальної глаукоми. Проведено моделювання глаукоми на щурах Wistar шляхом внутрішньочеревного введення 0,18 % розчину адреналіну гідротартрату в дозі, починаючи з 10 мкг, доводячи до 15 мкг на 100 г маси. Трансплантацію МСК-ПНГ здійснено наступними способами: внутрішньовенно введено 5 млн клітин; ретро- і парабульбарно - по 0,5 млн клітин. Гістоморфометричний аналіз сітківки проводили на забарвлених гематоксилін-еозином зрізах товщиною 5 мкм, через місяць після введення МСК-ПНГ. Трансплантація МСК-ПНГ викликала позитивні морфологічні зміни різного ступеня за всіх способів доставки. Так, внутрішньовенне введення зменшувало набряк всіх шарів сітківки, але мало сприяло відновленню цитоархітектоніки шарів сітківки. Парабульбарне введення МСК-ПНГ призводило до зменшення набряку і відновлення цитоархітектоніки шарів, яке було найбільш виражене в шарі гангліозних клітин і у внутрішньому шарі сітківки. За ретробульбарного введення МСК-ПНГ зменшення набряку і відновлення цитоархітектоніки шарів було найбільш виражено. У порівнянні з моделлю статистично достовірно збільшувалася кількість ядер у внутрішньому і зовнішньому ядерних шарах, хоча їх кількість залишалася нижче, ніж у інтактних тварин. Висновки: за результатами дослідження позитивний ефект трансплантації МСК-ПНГ у разі адреналінової моделі глаукоми був найбільш виражений за ретробульбарного введення клітин. Необхідні подальші дослідження механізмів впливу трансплантованих МСК-ПНГ на відновлення структури сітківки.
  Повний текст PDF - 168.957 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Яковець А.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Яковець А. І. Клітинна терапія глаукомної оптичної нейропатії в експерименті (короткострокові результати) / А. І. Яковець // Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика. - 2018. - Вип. 32. - С. 33-40. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Znpsnmapo_2018_32_4.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Яковець Антоніна Іванівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського