Наукова періодика України Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика


Біляєв А. В. 
Залежність частоти післяопераційних стресових виразок від периферичного кровотоку у дітей / А. В. Біляєв, Ю. А. Іскра // Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика. - 2018. - Вип. 32. - С. 376-385. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Znpsnmapo_2018_32_34
Після перенесеного оперативного втручання значно зростає ризик загострення хронічних запальних процесів слизової оболонки (СО) верхніх відділів шлунково-кишкового тракту (ШКТ), також можливий розвиток ерозивно-виразкових змін у раніше умовно-здорових осіб і так звані "стрес-індуковані зміни" (СІЗ). Внаслідок розвитку хірургічної техніки та розширення об'єму оперативних втручань дана проблема стала в ряд актуальних. Мета дослідження - аналіз залежності проявів СІЗ СО у дітей у післяопераційному періоді від інтраопераційної динаміки периферичного кровообігу за даними інфрачервоної спектрометрії (NIRS). Під час дослідження було проведено комплексне клінічне обстеження 75 дітей віком 2 міс. - 17 років, яким передбачалось оперативне втручання у плановому порядку тривалістю понад 1 год. На етапі передопераційної підготовки всім пацієнтам було проведено клініко-лабораторні дослідження, загальноприйняті в дитячій хірургії, а також було виконано фіброезофагогастродуоденоскопію (ФЕГДС) за день до операції та у ранньому післяопераційному періоді. 63 пацієнтам виконано інтраопераційну реєстрацію периферичного кровотоку за допомогою NIRS-оксиметра INVOS5100C. На етапі післяопераційного обстеження під час ФЕГДС (4 - 10 доба після оперативного втручання) характерні СІЗ СО шлунку було виявлено у 25 пацієнтів (33,3 % вибірки). Після проведених розрахунків (ROC-аналіз) значення NIRS у пацієнтів з проявами СІЗ у післяопераційному періоді в середньому становило 63,13 +/- 1,39, в той час як у пацієнтів без післяоперативних ускладнень з боку ШКТ - 67,80 +/- 1,97; оцінку суттєвості різниці між пацієнтами з незміненим станом СО ШКТ у післяопераційному періоді та пацієнтами, що мали виразково-ерозивні зміни, залежно від нозології розраховано згідно критерію Манна - Уітні. Отже, значення NIRS <$Esymbol Г~63,13> +/- 1,39 - пороговий показник, що може передувати розвитку СІЗ СО ШКТ у післяопераційному періоді. Вікової залежності не відмічалось. Висновки: частота СІЗ у післяопераційному періоді у дітей складає 33,3 %, що зумовлює актуальність обраного напрямку дослідження. Серед пацієнтів зі змінами СО у післяопераційному періоді частіше реєструвались нижчі значення NIRS, ніж в тих, чия слизова не зазнала СІЗ. NIRS <$Esymbol Г~63,13> +/- 1,39 - пороговий показник, що може передувати розвитку СІЗ СО у післяопераційному періоді. Отже, оперативне втручання є стресовим фактором, що може зумовити розвиток виразок/ерозій у раніше умовно-здорових осіб. Розширення об'єму оперативних втручань поставили дану проблему в ряд актуальних. Також окрему роль слід віднести розвитку ринкових відносин і формування сучасної системи фінансування лікувально-діагностичного процесу.
  Повний текст PDF - 221.739 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Біляєв А.
  • Іскра Ю.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Біляєв А. В. Залежність частоти післяопераційних стресових виразок від периферичного кровотоку у дітей / А. В. Біляєв, Ю. А. Іскра // Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика. - 2018. - Вип. 32. - С. 376-385. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Znpsnmapo_2018_32_34.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Біляєв Андрій Вікторович (медичні науки)
  • Іскра Юлія Антонівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського