Наукова періодика України Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика


Кузнєцова О. В. 
Гастропротекторна активність та безпечність гелю Айвастевин в експерименті / О. В. Кузнєцова, О. Г. Тимченко, В. Є. Буцька, О. О. Макарчук // Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика. - 2018. - Вип. 32. - С. 5-33. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Znpsnmapo_2018_32_3
Комплексна терапія, спрямована на захист слизової оболонки шлунка від агресивних факторів, зменшення запалення і прискорення репаративних процесів, з використанням ліків рослинного походження, є раціональною завдяки високій активності у поєднанні з низькою токсичністю. Мета роботи - вивчити гостру та підгостру токсичність в експериментах, провести фармакологічний скринінг щодо гастропротекторної активності інноваційного комбінованого засобу під умовною назвою айвастевин у формі гелю для перорального застосування, який містить екстракти листя айви і шроту винограду на основі поліметилсилоксану. Гостру та підгостру токсичність айвастевину вивчено на щурах та мишах за загальноприйнятими методиками. В експерименті застосовували препарат в дозі 5000 мг/кг (внутрішньошлунково). Після одноразового та під час 28-денного курсового введення гелю за тваринами спостерігали відповідно 14 і 28 днів. Фармакологічне дослідження противиразкової дії та загальної гастропротекторної активності айвастевину виконано на етанол-преднізолоновій моделі виразки у щурів відповідно до методичних рекомендацій Державного Фармакологічного Центру України. Оцінку інтенсивності виразкових ушкоджень і противиразкової активності проведено за відповідними змінами в слизовій оболонці шлунка, за кількістю щурів з виразками в групі у відсотковому відношенні, загальною і середньою площею пошкоджень у групі та у кожної тварини, середнім ступенем тяжкості ураження, виразковим індексом і сумарним (загальним) терапевтичним індексом препарату - антидеструктивною активністю. Встановлено, що препарат у максимальній дозі 5000 мг/кг не викликає загибелі тварин, не чинить токсичного ефекту на загальний стан, поведінку, споживання їжі та води, динаміку маси тіла, абсолютну і відносну масу внутрішніх органів. Це вказує на високий ступінь безпеки та на можливість його подальшого застосування. У 6 груп піддослідних щурів вивчали ефекти різних доз айвастевину (500 мг/кг, 750 мг/кг та 1000 мг/кг у двох різних режимах). Виявлено, що максимальний противиразковий ефект айвастевину був за дозування 750 мг/кг та 1000 мг/кг і перевершив протекторний ефект препарату порівняння - ранітидину (20 мг/кг). Висновки: одержані результати макроскопії за умов етанол-преднізолонового ураження слизової оболонки шлунка в експерименті свідчать про виражену гастропротекторну дію цього комбінованого засобу, а відсутність будь-якого токсичного ефекту надає змогу рекомендувати безпечний і потенційно ефективний гель айвастевин для подальших досліджень, в т.ч. клінічних випробувань.
  Повний текст PDF - 383.31 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Кузнєцова О.
  • Тимченко О.
  • Буцька В.
  • Макарчук О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Кузнєцова О. В. Гастропротекторна активність та безпечність гелю Айвастевин в експерименті / О. В. Кузнєцова, О. Г. Тимченко, В. Є. Буцька, О. О. Макарчук // Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика. - 2018. - Вип. 32. - С. 5-33. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Znpsnmapo_2018_32_3.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Кузнєцова Олександра Володимирівна (медичні науки)
  • Тимченко Олександр Геннадійович (медичні науки)
  • Буцька Вікторія Євгенівна (фармацевтичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського