Наукова періодика України Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика


Глоба М. В. 
Особливості змін церебральної гемодинаміки у гострий період розриву артеріальної аневризми / М. В. Глоба, С. О. Литвак, Л. М. Яковенко // Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика. - 2018. - Вип. 32. - С. 144-159. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Znpsnmapo_2018_32_13
Ефективне планування лікувальних заходів у випадку розриву артеріальної аневризми (АА) головного мозку (ГМ), що ускладнюється постгеморагічним вазоспазмом (ВС), можливе за умов адекватної оцінки церебральної гемодинаміки. Мета роботи - оптимізувати критерії оцінки церебральної гемодинаміки у гострому періоді розриву АА ГМ для підвищення ефективності діагностики церебрального ВС. Проведено ретроспективний аналіз результатів комплексного клініко-інструментального обстеження 326 (100 %) пацієнтів у гострому періоді геморагічного інсульту аневризматичного походження, які знаходились на обстеженні та лікуванні в ДУ "Інститут нейрохірургії ім. акад. А. П. Ромоданова НАМН України" у 2009 - 2018 рр. Локалізація розірваної АА: комплекс ПМА-ПСА - 185 (56,7 %) спостережень, супракліноїдні відділи ВСА - 65 (20 %), біфуркація М1 - М2-сегмента СМА - 60 (18,4 %), у ВББ - 16 (4,9 %). Стан пацієнтів за шкалою WFNS на момент госпіталізації відповідав I - III ступеню тяжкості у 272 (83,4 %). Інструментальні методи включали МСКТ ГМ, церебральну ангіографію (ЦАГ), ультрасонографію (УС). Під час госпіталізації ВС було зафіксовано у 186 (56,7 %) хворих зі зростанням кількості випадків ВС у післяопераційному періоді до 291 (89,3 %) на 7 - 10 добу від розриву АА. Порівняльний аналіз показників кровоплину за даними УС зі ступенем звуження діаметра артерії, виявленим за допомогою ЦАГ, встановив: звуження просвіту на 50 - 75 % відповідає зростанню систолічноі лінійної швидкості кровотоку (ЛШК) в СМА 200 - 270 см/с, в ПМА - 175 - 240 см/с; за спазму більше 75 % - ЛШК в СМА >> 270 см/с, в ПМА >> 240 см/с; для ВББ у разі звуження просвіту на 50 - 75 % ЛШК складає 145 - 200 см/с. Локалізація розірваної АА у ВСА та у базилярній артерії є найбільш несприятливою для розвитку вираженого та поширеного ВС. Висновки: ВС має прогредієнтний характер, з піком виявлення на 7 - 10 добу з моменту розриву АА ГМ. За результатами порівняльного аналізу результатів ЦАГ та УС визначено критерії відповідності ЛШК ступеня ангіографічного звуження певного артеріального сегмента. Характер ВС мав відмінності залежно від локалізації розірваної аневризми.
  Повний текст PDF - 295.705 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Глоба М.
  • Литвак С.
  • Яковенко Л.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Глоба М. В. Особливості змін церебральної гемодинаміки у гострий період розриву артеріальної аневризми / М. В. Глоба, С. О. Литвак, Л. М. Яковенко // Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика. - 2018. - Вип. 32. - С. 144-159. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Znpsnmapo_2018_32_13.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Глоба Марина Василівна (медичні науки)
  • Литвак Світлана Олегівна (медичні науки)
  • Яковенко Леонід Миколайович (медичні науки)
  • Яковенко Людмила Миколаївна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського