Наукова періодика України Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика


Щеглов Д. В. 
Рентгеноангіографічна діагностика, класифікація, особливості клінічних проявів та ендоваскулярне лікування аневризм у структурі церебральних артеріовенозних мальформацій / Д. В. Щеглов, І. М. Бортнік, О. Є. Свиридюк, Ю. П. Терницька // Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика. - 2017. - Вип. 28. - С. 264-275. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Znpsnmapo_2017_28_36
Серед поєднаних із артеріовенозними мальформаціями (АВМ) інтракраніальних аневризм (ІКА) найчастіше зустрічаються інтранідальні, котрі асоціюються із геморагічним перебігом захворювання. Особливості клінічних проявів аневризм у структурі АМ визначаються рентгеноангіографічною семіотикою. Мета дослідження - визначити особливості клінічного перебігу залежно від наявності та рентгеноангіографічної семіотики інтранідальних аневризм (ІНА) за церебральних АВМ, покращити результати лікування хворих з аневризмами у структурі АВМ головного мозку. Для оцінки поширеності асоціації АВМ та ІКА розглянуто 443 випадки АВМ у хворих, котрі перебували на лікуванні в ДУ "Науково-практичний центр ендоваскулярної нейрорентгенохірургії НАМН України" у період з 2004 по 2017 рр. У 103 (23,2 %) хворих було виявлено асоційовані аневризми, із них 61 (59,2 %) мали ІНА, котрі у 42 (68,9 %) хворих асоціювалися із геморагічним перебігом захворювання. Крововиливи у разі АВМ без поєднаних аневризм у 340 хворих виявилися у 98 (28.8 %) випадках. Основним методом дослідження була селективна церебральна ангіографія за Сельдінгером. Серед усіх ІНА розрізняли: артеріальні, власне інтранідальні та венозні аневризми відповідно анатомічній локалізації на артеріях, у ядрі чи на венах та згідно з ангіографічними фазами кровообігу. Чоловіків було 38 (62,3 %), жінок - 23 (37,7 %). Вік пацієнтів становив від 8 до 79 років (середній вік склав 35,8 років). У 61 хворих виявлено 76 ІНА. 18 (29,5 %) хворих мали артеріальні ІНА, із яких 17 (94,5 %) асоціювалися із крововиливами, 18 (29,5 %) - власне ІНА за геморагії у 9 (50 %) випадках, 15 (24,6 %) - венозні аневризми із крововиливом у 6 (40 %) хворих та у 10 (6,1 %) хворих виявлялися множинні ІНА, у разі яких у всіх випадках мали місце крововиливи. Середній розмір ІНА складав 8,2 мм, артеріальних - 4,4 мм, власне інтранідальних - 5,2 мм, венозних - 15 мм. Оперовано 58 (95 %) хворих. 73 (96,1 %) аневризми були тотально емболізовані, у трьох випадках (3,9 %) венозних аневризм досягнуто сповільнення кровотоку та стаз контрасту в аневризмі поряд із субтотальним виключенням АВМ. Хороші результати ендоваскулярного лікування (<$Esymbol У~4> бали за шкалою виходів Глазго) спостерігалися у 56 (91 %) хворих на час виписки зі стаціонару. Висновки: аневризми у структурі мальформацій є предикторами крововиливу. Найбільш часто серед ІКА із мальформаціями поєднуються інтранідальні. Така асоціація найчастіше призводить до геморагії. Найвищий ризик геморагічних виявів у випадках артеріальних ІНА. Найчастіше геморагія виникає у хворих із множинними ІНА. У разі ІНА пріоритетним у загальному плані лікування мальформацій є виключення аневризм із кровообігу.
  Повний текст PDF - 183.211 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Щеглов Д.
  • Бортнік І.
  • Свиридюк О.
  • Терницька Ю.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Щеглов Д. В. Рентгеноангіографічна діагностика, класифікація, особливості клінічних проявів та ендоваскулярне лікування аневризм у структурі церебральних артеріовенозних мальформацій / Д. В. Щеглов, І. М. Бортнік, О. Є. Свиридюк, Ю. П. Терницька // Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика. - 2017. - Вип. 28. - С. 264-275. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Znpsnmapo_2017_28_36.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Щеглов Дмитро Вікторович (медичні науки)
  • Бортнік Ігор Миколайович (медичні науки)
  • Свиридюк Олег Євгенович (медичні науки)
  • Терницька Юлія Павлівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського