Наукова періодика України Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика


Лизогуб В. Г. 
Вплив комбінованої антиагрегантної терапії на жирнокислотний спектр мембран тромбоцитів крові у хворих на ішемічну хворобу серця з фібриляцією передсердь / В. Г. Лизогуб, М. Л. Шараєва, І. О. Меркулова // Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика. - 2017. - Вип. 27. - С. 269-281. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Znpsnmapo_2017_27_36
Доведено, що наявність фібриляції передсердь (ФП) значно підвищує ризик розвитку інсультів та інших тромбемболічних ускладнень. Отже, однією з основних ланок ведення пацієнтів з ФП є призначення антитромботичної терапії. На сьогодні в світі антитромботичну терапію ацетилсаліциловою кислотою з клопідогрелем одержують біля 25 % хворих на ішемічну хворобу серця (ІХС) з постійною формою ФП та біля 55 % хворих на ІХС з пароксизмальною та персистуючою формами ФП. Мета роботи - визначити вплив комбінованої антиагрегантної терапії (АТ) на жирнокислотний спектр мембран тромбоцитів крові у хворих на ішемічну хворобу серця з фібриляцією передсердь Обстежено 87 осіб. Порівнювали 2 групи хворих на ІХС - I групу 37 хворих з різними клінічними формами ФП та II групу - 30 хворих без порушень серцевого ритму, котрі до залучення у дослідження на протязі 6 місяців не одержували антитромботичну терапію. Контрольну групу (КГ) склали 20 практично здорових осіб у яких було інструментально підтверджено відсутність ІХС та порушень серцевого ритму. У хворих на ІХС без порушень серцевого ритму та з фібриляцією передсердь на відміну від здорових осіб встановлено поява в фосфоліпідах мембран тромбоцитів міристинової, пентадеканової, маргаринової та ліноленової жирних кислот та значне зниження арахідонової кислоти, що свідчить про суттєві зміни функції тромбоцитів. У хворих на ІХС без порушень серцевого ритму у порівнянні з хворими на ІХС з фібриляцією передсердь у фосфоліпідах мембран тромбоцитів крові встановлено достовірне зростання відносного вмісту міристинової кислоти на 15,97 %, олеїнової кислоти на 9,02 % та арахідонової кислоти на 8,43 %, загального вмісту ненасичених жирних кислот на 5,69 %, а також достовірне зниження загального вмісту насичених жирних кислот на 6,91 %. У хворих на ІХС з фібриляцією передсердь під впливом лікування, в схемі якого містилась комбінована антиагрегантна терапія, впродовж 4-х тижнів асоціювалось зі зростанням відносного вмісту в фосфоліпідах мембран тромбоцитів крові міристинової кислоти на 68,19 % та арахідонової кислоти на 108,83 %, загального вмісту насичених жирних кислот на 8,21 % та поліненасичених жирних кислот на 8,20 % та зниженням відносного вмісту пальмітинової кислоти на 5,86 %, стеаринової кислоти на 17,82 %, а також зниженням загального вмісту ненасичених жирних кислот на 6,29 %. Висновки: одержані результати свідчать про наявність структурних змін ФЛ мембран ТЦ, порушення метаболізму ліпідів в мембранах ТЦ хворих на ІХС, що поєднана з ФП, і може бути однією з патогенетичних ланок виникнення ФП у цих пацієнтів. Також виявлено структурні зміни ФЛ мембран ТЦ під впливом АТ.
  Повний текст PDF - 179.621 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Лизогуб В.
  • Шараєва М.
  • Меркулова І.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Лизогуб В. Г. Вплив комбінованої антиагрегантної терапії на жирнокислотний спектр мембран тромбоцитів крові у хворих на ішемічну хворобу серця з фібриляцією передсердь / В. Г. Лизогуб, М. Л. Шараєва, І. О. Меркулова // Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика. - 2017. - Вип. 27. - С. 269-281. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Znpsnmapo_2017_27_36.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Меркулова Ірина Олегівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського