Наукова періодика України Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика


Михайленко О. В. 
Встановлення напрямку обертання кулі при пострілі з нарізної вогнепальної зброї за особливостями відкладення слідів її контактної взаємодії з одягом / О. В. Михайленко // Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика. - 2016. - Вип. 26. - С. 96-103. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Znpsnmapo_2016_26_15
В судовій медицині велика кількість наукових і дослідницьких робіт присвячена вивченню морфологічних особливостей вогнепальних ушкоджень, таких як рани та переломи. У проведених роботах наведено опис ознак, які надають змогу встановити дистанцію проведення пострілу, число пострілів, їх послідовність. Дослідниками надано пояснення та запропоновано механізми утворення дірчастих вогнепальних переломів як довгих трубчастих кісток, так і пласких кісток. Також наявні публікації, де розглядається вплив обертаючого руху (ОР) вогнепального снаряду, та його вплив на морфологію вогнепальних переломів, авторами запропоновано механіку утворення дірчастих вогнепальних кульових переломів. Викладене у вказаних працях наштовхує на думку про те, що такий вплив ОР має не тільки на процес руйнування одягу та тканин тіла людини, а і на сліди контактної взаємодії вогнепального снаряду з елементами одягу та тіла. Мета роботи - встановлення особливостей слідів відкладення продуктів пострілу, які надають змогу встановити напрямок ОР вогнепального снаряду (кулі) під час формування пошкодження одягу. Експериментальні пошкодження одягу, практичний експертний матеріал з архіву Київського міського клінічного бюро судово-медичної експертизи, які утворені в результаті пострілу патронами калібру 7,65 мм із пістолета, ствол якого мав правий нахил нарізів. Дослідження факторів, які супроводжують постріл, проводилося з застосуванням мікрорентгенівського флуоресцентного спектрального елементного аналізу з використанням стандартного пакету аналітичних методик. У випадку влучання кулі під прямим кутом (<$E90 symbol Р>) в площину мішені утворювалися вхідні вогнепальні кульові пошкодження (ВКП) з нашаруваннями міді, цинку, свинцю та заліза у межах пасочку поверхневого зтирання глянцю шкіри, найбільша інтенсивність яких відмічалася по периферії ділянки контактування матеріалу з кулею, а також по зустрічним краям додаткових розривів та на поверхні площини, яка від них поширюється, у напрямку ОР снаряду (праворуч). У разі влучання кулі у площину мішені під гострим кутом (до <$E5 symbol Р>) утворювалися вхідні ВКП подовженої, з нашаруваннями міді, цинку, свинцю та заліза у межах пасочку поверхневого зтирання глянцю шкіри, з найбільшою інтенсивністю по крайовому відділу нижньої половини ділянки контактування матеріалу з кулею. Враховуючи те, що вогнепальний снаряд мав ОР спрямований праворуч, то відповідно до напрямку руху снаряду, це відповідало ділянці "набігання" матеріалу у валок складки. Встановлено ознаки розподілу елементів на поверхні матеріалу (шкіра) у вхідних ВКП одягу за прямого та гострого кутів влучання снаряду в поверхню одягу надають змогу встановити судово-медичному експерту не тільки напрямок ОР кулі, а і конструктивні особливості каналу зброї, з якої був проведений постріл.
  Повний текст PDF - 644.933 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Михайленко О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Михайленко О. В. Встановлення напрямку обертання кулі при пострілі з нарізної вогнепальної зброї за особливостями відкладення слідів її контактної взаємодії з одягом / О. В. Михайленко // Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика. - 2016. - Вип. 26. - С. 96-103. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Znpsnmapo_2016_26_15.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Михайленко Олександр Вікторович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського