Наукова періодика України Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика


Бичков М. А. 
Особливості електролітного обміну у слині у хворих на гастроезофагеальну рефлюксну хворобу / М. А. Бичков, М. М. Яхницька // Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика. - 2016. - Вип. 25. - С. 40-45. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Znpsnmapo_2016_25_7
Слина відіграє важливу роль у фізіологічних процесах, що відбуваються у ротовій порожнині та верхніх відділах шлунково-кишкового каналу. Крім того, слина бере участь в імунобіологічних окисних процесах, забезпечуючи хімічний кліренс стравоходу. Водночас під впливом кислотних рефлюксів склад слини змінюється кількісно і якісно. У зв'язку з цим дослідження складу слини має важливе діагностичне значення у пацієнтів із гастроезофагальною рефлюксною хворобою (ГЕРХ). Мета роботи - дослідити вміст електролітів (кальцію,магнію, натрію, калію) у слині в хворих з різними формами ГЕРХ. Комплексно обстежено 20 пацієнтів з ГЕРХ (з неерозивною формою - 12, з ерозивною - 8) та 10 практично здорових добровольців. Для верифікації ГЕРХ усім пацієнтам проводили анкетування (для виявлення типових скарг) та ендоскопічне обстеження верхніх відділів шлунково-кишкового тракту. Проаналізовано зразки слини усіх хворих. Вміст електролітів у слині визначали наступним чином: кальцій -за допомогою фотометричного методу із арсеназо III; магній та натрій - колориметричного методу із іонами Mg<^>2+ ураніл ацетатом і магон сульфоналом відповідно; калій - із іонами тетрафенілборату за турбідиметричним методом без депротеїнування. Встановлено, що у пацієнтів з неерозивною формою ГЕРХ середнє значення концентрацій кальцію було 1,63 +- 0,14 ммоль/л, магнію - 0,82 +- 0,04 ммоль/л, натрію - 84,51 +- 13,12 ммоль/л, калію - 14,23 +- 1,02 ммоль/л. У хворих з ерозивним езофагітом рівень кальцію склав 1,76 +- 0,17 ммоль/л, магнію - 0,77 +- 0,04 ммоль/л, натрію - 61,88 +- 8,78 ммоль/л, калію - 20,28 +- 4,73 ммоль/л. Таким чином, виявлено статистично достовірні зміни електролітного складу слини (збільшення рівня натрію, зменшення магнію та кальцію), що ймовірно пов'язано з розвитком ГЕРХ. Однак дане припущення потребує подальших досліджень зі збільшенням числа хворих як на ГЕРХ, так і практично здорових осіб.
  Повний текст PDF - 652.369 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Бичков М.
  • Яхницька М.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Бичков М. А. Особливості електролітного обміну у слині у хворих на гастроезофагеальну рефлюксну хворобу / М. А. Бичков, М. М. Яхницька // Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика. - 2016. - Вип. 25. - С. 40-45. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Znpsnmapo_2016_25_7.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Бичков Микола Анатолійович (медичні науки)
  • Яхницька Мар'яна Михайлівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського