Наукова періодика України Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика


Трубка І. О. 
Спосіб відтворення карієсу на експериментальній моделі / І. О. Трубка, Н. О. Савичук // Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика. - 2015. - Вип. 24(4). - С. 63-69. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Znpsnmapo_2015_24%284%29__10
Для розробки та вивчення дії методів і засобів профілактики та лікування карієсу зубів, оцінки ефективності профілактичних комплексів виникає необхідність моделювати карієс зубів на експериментальних тваринах, в першу чергу на щурах, з урахуванням основних етіопатогенетичних факторів: вживання великої кількості прямих вуглеводів у вигляді цукру та сухарів і надлишкового росту карієсогенних мікроорганізмів. Мета роботи - вдосконалення способу моделювання експериментального карієсу зубів з урахування основних етіопатогенетичних факторів розвитку цього захворювання. Експериментальні дослідження проводили впродовж 40-ка днів на 32-х місячних щурах лінії Вістар вагою 50 - 60 грамів. Тварин було розподілено на 3 групи. Перша група - тварини знаходились на дієті віварію: друга група - на карієсогенній дієті Стефана: у третій групі - проводили відтворення карієсу за розробленим способом. Об'єктами дослідження були кров, гомогенат кісткової тканини альвеолярного відростка, зубощелепні блоки. У разі здійснення запропонованого способу у 100 % щурів 2-місячного віку виникає карієс зубів, що проявляється демінералізацію емалі та дентину зубів та наявністю каріозних уражень, за відсутності клініко-лабораторних ознак цукрового діабету (вміст цукру у крові інтактних щурів - <$E7,48~symbol С~0,25> ммоль/л: дієта Стефана - <$E7,05~symbol С~0,21> ммоль/л; запропонований спосіб - <$E6,88~symbol С~0,21> ммоль/л). Виявлено вірогідне зниження вмісту Ca у кістковій тканині нижньої та верхньої щелеп щурів третьої групи на відміну від другої (<$E7,36~symbol С~0,48> ммоль/кг і <$E9,06~symbol С~0,36> ммоль/кг; <$Eroman p~<<~0,05>); зростання вмісту кислої фосфатази (<$E6,18~symbol С~0,42> О/кг і <$E4,40~symbol С~0,26> О/кг; <$Eroman p~<<~0,05>); та зменшення співвідношення лужної до кислої фосфатаз, тобто індексу мінералізації (<$E19,40~symbol С~1,28> О/кг і <$E25,11~symbol С~1,16> О/кг; <$Eroman p~<<~0,05>). Висновки: позитивний результат апробації заявленого способу надає змогу рекомендувати його для впровадження у експериментальній медицині для вивчення етіології та патогенезу карієсу зубів, також для розробки та вивчення дії методів і засобів профілактики та лікування карієсу зубів.
  Повний текст PDF - 737.976 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Трубка І.
  • Савичук Н.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Трубка І. О. Спосіб відтворення карієсу на експериментальній моделі / І. О. Трубка, Н. О. Савичук // Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика. - 2015. - Вип. 24(4). - С. 63-69. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Znpsnmapo_2015_24(4)__10.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Трубка Ірина Олександрівна (медичні науки)
  • Савичук Наталія Олегівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського