Наукова періодика України Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика


Волосовець А. О. 
Вплив часу виникнення супратенторіального мозкового ішемічного інсульту на розмір вогнища та тяжкість неврологічного дефіциту / А. О. Волосовець // Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика. - 2015. - Вип. 24(2). - С. 226-234. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Znpsnmapo_2015_24%282%29__38
У патогенезі й особливостях перебігу гострого ішемічного мозкового інсульту значну роль посідає час доби, на який припадає виникнення патологічної симптоматики. Мозкові інсульти, які виникли в різний період доби, демонструють різний характер перебігу симптомів і мають різні предиктори формування патологічного вогнища, що, в свою чергу, зумовлює різний характер регресу неврологічного дефіциту та різний прогноз щодо одужання серед таких пацієнтів. Мета роботи - виявити вплив періоду доби виникнення ішемічного інсульту (ІІ) на розмір інсультного осередку, характер і швидкість регрес неврологічного дефіциту пацієнтів. У дослідження було включено 120 пацієнтів, які перенесли ІІ (чоловіків - 66, жінок - 54) віком від 42-х до 84-х років (середній вік - <$E65,2~symbol С~9,7> року). Під час обстеження хворих застосовували клініко-неврологічні методи з використанням структурованих шкал для оцінки неврологічного статусу. Діагноз мозкового інсульту та визначення локалізації інсультного осередку проводили за допомогою клінічних методів, а також методів нейровізуалізації. Залежно від періоду виникнення інсульту хворих було розподілено на 2 групи. До першої було віднесено 97 пацієнтів, мозковий інсульт у яких виникав під час денної активності. Другу групу склали 23 хворих, ІІ у яких виник під час сну або безпосередньо після нього. Аналіз регресування неврологічного дефіциту за шкалою NIHSS показав, що достовірне зменшення середнього бала неврологічного дефіциту у порівнянні з вихідним показником в 1 групі спостерігалось на 14-ту добу від початку захворювання (<$E9,6~symbol С~2,4> бали), в той час як для пацієнтів 2-ї групи такий регрес мав місце лише на 21-у добу (<$E9,4~symbol С~3,8> бали). Порівняння рівня функціонального відновлення згідно ІБ на 21-й день спостереження теж виявило вищі показники серед пацієнтів, що перенесли інсульт в денний час (<$E86,1~symbol С~4,3> бали) у порівнянні з хворими, симптоми яких виникли під час сну в нічний період доби (<$E74,1~symbol С~7,1> бали). Подібна нерівномірність неврологічного дефіциту може бути пояснена виявленим більшим середнім обіємом вогнища інсульту серед пацієнтів 2-ї групи (<$E17,2~symbol С~5,6> см<^>3) у порівнянні з показниками 1-ї групи (<$E14,6~symbol С~3,8> см<^>3). Висновки: серед пацієнтів, у яких гострий ІІ виник у нічний період під час сну, спостерігається гірша динаміка неврологічного дефіциту, ніж серед пацієнтів, у яких порушення мозкового кровообігу сталося в денний період доби. Подібна клінічна картина може бути зумовлена більшим об'ємом вогнища ішемії та більш вираженим неврологічним дефіцитом у таких пацієнтів, а також особливостями патогенезу формування мозкової ішемії в нічний період часу. Таким чином, період виникнення симптоматики ІІ має значний вплив на характер та тяжкість перебігу захворювання і великою мірою визначає прогноз пацієнтів щодо одужання та відновлення повноцінної неврологічної функціональності.
  Повний текст PDF - 984.616 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Волосовець А.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Волосовець А. О. Вплив часу виникнення супратенторіального мозкового ішемічного інсульту на розмір вогнища та тяжкість неврологічного дефіциту / А. О. Волосовець // Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика. - 2015. - Вип. 24(2). - С. 226-234. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Znpsnmapo_2015_24(2)__38.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Волосовець Антон Олександрович (1984–) (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського