Наукова періодика України Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика


Дзюблик Я. О. 
Аналіз та прогнозування ефективності стратегій діагностики негоспітальних вірусних інфекцій нижніх дихальних шляхів / Я. О. Дзюблик // Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика. - 2014. - Вип. 23(3). - С. 464-473. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Znpsnmapo_2014_23%283%29__71
Етіологічна діагностика негоспітальних інфекцій нижніх дихальних шляхів (НІНДШ) в даний час залишається вкрай складною і до кінця не розв'язаною проблемою. Навіть за використання широкого спектру мікробіологічних досліджень, встановити етіологію НІНДШ вдається приблизно тільки у половині випадків. Цей факт, з одного боку, вказує на недосконалість сучасної етіологічної діагностики, а з іншого - надає змогу припустити, що відомі далеко не всі потенційні збудники хвороб органів дихання, акцентуючи увагу на збудниках вірусної етіології. Мета роботи - аналіз і прогнозування ефективності стратегій діагностики респіраторних вірусів, що базуються на застосуванні ПЛР в реальному часі за допомогою методів фармакоекономічного аналізу. Вихідні дані щодо чутливості та специфічності тестів (тест-систем) одержано відповідно до інструкцій виробника, а етіологічний спектр вірусів, що циркулюють серед пацієнтів з негоспітальною пневмонією (НП), оцінювали на основі власних досліджень. В дослідженні використано модифікований підхід, заснований на ймовірнісній моделі - "дереві рішень" під час оцінки діагностичних стратегій. Прогностичні моделі враховували вартість діагностики, її ефективність, чутливість, специфічність і діагностичний спектр у них вірусів, які можуть бути виявлені за цим тестом. Вартість кожної діагностичної технології розраховано на основі середніх цін на існуючі послуги, що пропонуються клініко-діагностичними центрами та медичними лабораторіями. Розрахунок економічної ефективності кожної діагностичної стратегії виконано на основі методу "витрати і ефективність". Проведено ФЕ аналіз стратегій етіологічної діагностики інфекцій нижніх дихальних шляхів з використанням швидких ІХА-тестів і методу мультиплексної ПЛР серед дорослих пацієнтів із НП, що виникли після перенесених гострих респіраторних інфекцій або грипу. Оцінено 3 стратегії: використання тільки швидких ІХА-тестів для виявлення одного збудника (стратегія 1), використання тільки методу мультиплексної ПЛР на 12 респіраторних вірусів (стратегія 2), а також використання ІХА-тестів з наступною верифікацією негативного результату за допомогою мультиплексної ПЛР (стратегія 3). ФЕ аналіз показав, що за умови високої чутливості та специфічності діагностичних тестів (>> 80 %) діагностична стратегія 2 є затратно-ефективною, а його реалізація може знизити вартість одиниці діагностичної ефективності (на виявлення одного збудника) на 45 % у порівнянні з діагностичною стратегією 1 і у порівнянні з діагностичною стратегією 3 - на 36,2 %. Висновки: показано, що незважаючи на відносно високу вартість методу мультиплексної ПЛР, його включення в алгоритм лабораторної діагностики респіраторних вірусів у хворих з НП є економічно обгрунтованим рішенням.
  Повний текст PDF - 1.148 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Дзюблик Я.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Дзюблик Я. О. Аналіз та прогнозування ефективності стратегій діагностики негоспітальних вірусних інфекцій нижніх дихальних шляхів / Я. О. Дзюблик // Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика. - 2014. - Вип. 23(3). - С. 464-473. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Znpsnmapo_2014_23(3)__71.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Дзюблик Ярослав Олександрович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського