Наукова періодика України Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика


Капустинська О. С. 
Особливості ліпідного профілю у хворих на стабільну стенокардію з різною тривалістю цукрового діабету 2-го типу / О. С. Капустинська // Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика. - 2014. - Вип. 23(2). - С. 332-338. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Znpsnmapo_2014_23%282%29__46
Дисліпідемія є одним з основних факторів ризику розвитку серцево-судинних захворювань у випадку цукрового діабету (ЦД). Мета роботи - дослідити особливості ліпідного спектра крові залежно від тривалості діабету у хворих на стабільну стенокардію (СС). Обстежено 68 хворих на СС та ЦД 2-го типу (23 чоловіків та 45 жінок) віком <$E60,31~symbol С~1,23> роки. У відповідності до мети роботи пацієнтів було розподілено на 3 групи: 1-а група (34 хворих) з тривалістю захворювання до 5 років; 2-а група (15 пацієнтів) з тривалістю захворювання від 5 до 15 років та 3-я (17 хворих) - з тривалістю захворювання понад 15 років. Досліджено основні показники ліпідного обміну (загальні ліпіди (ЗЛ), загальний холестерин (ЗХ), холестерин ліпопротеїдів низької щільності (ХС ЛПНЩ), холестерин ліпопротеїдів високої щільності (ХС ЛПВЩ), тригліцериди (ТГ)), вміст глікозильованого гемоглобіну (НВА1С), інсуліну та на його основі вираховували гомеостатичну модель оцінки (НОМА - Номеоstatic Model Assessment) інсулінової резистентності. Встановлено, у хворих на СС з тривалістю діабету до 5 та від 5 до 15 років показники ХС ЛПДНЩ, ТГ були суттєво вищими у порівнянні з аналогічними показниками пацієнтів із тривалістю захворювання понад 15 років, а холестерин ліпопротеїдів високої щільності (ХС ЛПВЩ) - нижчим. Ця тенденція відмічалася лише у чоловіків, у жінок діагностовано і зміни рівня ЗЛ (p2,3 = 0,03). Виявлено зворотній кореляційний зв'язок між показниками НвА1С та ЗХ (r = -0,99; p = 0,02) та прямий із НОМА-ІР та ХС ЛПДНЩ (r = +0,82; p = 0,045) у чоловіків у разі тривалості діабету до 5 років; між показниками НОМА-ІР та ЗЛ (r = +0,82; p = 0,01), НОМА-ІР та ЗХ (r = +0,82; p = 0,02) у чоловіків за тривалості діабету понад 15 років. Висновки: можна припустити вагому роль дисліпідемії на ранніх етапах перебігу ЦД 2 типу, пов'язану з інсулінорезистентністю. У разі збільшення тривалості діабету, на перший план якого виходить інсулінодефіцит, дисліпідемічні прояви достовірно зменшуються.
  Повний текст PDF - 341.095 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Капустинська О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Капустинська О. С. Особливості ліпідного профілю у хворих на стабільну стенокардію з різною тривалістю цукрового діабету 2-го типу / О. С. Капустинська // Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика. - 2014. - Вип. 23(2). - С. 332-338. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Znpsnmapo_2014_23(2)__46.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Капустинська Оксана Степанівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського