Наукова періодика України Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика


Тиш І. І. 
Сучасні тенденції хірургічного лікування хворих поєднаними оклюзійно-стенотичними ураженнями сонних та коронарних артерії атеросклеротичного генезу / І. І. Тиш, О. А. Цімейко // Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика. - 2014. - Вип. 23(1). - С. 178-185. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Znpsnmapo_2014_23%281%29__28
Ураження 2-х артеріальних басейнів і більше зустрічається близько у 65 % хворих. Частота коронарної патології у пацієнтів з симптомами судинно-мозкової недостатності, зумовленої атеросклеротичними оклюзійно-стенотичними ураженнями, становить, за даними різних авторів, понад 50 %, причому часто коронарний атеросклероз перебігає малосимптомно. Мета дослідження - вивчити результати хірургічного лікування у разі оклюзійно-стенотичних уражень сонних артерій у хворих із супутньою оклюзійно-стенотичною патологією коронарних артерій в динаміці та розробити тактику лікування. Проведено аналіз етапного хірургічного лікування 78 пацієнтів з поєднаною оклюзійно-стенотичною патологією сонних і коронарних артерій, яким планували або вже провели хірургічні операції на судинах серця за період з січня 2008 по грудень 2013 р. Прооперовано 78 (100 %) пацієнтів, 10-тьом (12,8 %) з них проведено каротидну ендартеректомію (КЕА). А 68-ми (87,2 %) - ендоваскулярне стентування сонних артерії (ССА). Пацієнтів розподілили на 2 групи. Перша група 53 (67,9 %) пацієнти - яким проведено спочатку хірургічні втручання на сонних артеріях (ССА або КЕА), а пізніше операції на коронарних артеріях (СКА або АКШ). Друга група - 25 (32,1 %), яких оперовано в зворотній послідовності: спочатку за методом СКА або АКШ, а потім - ССА або КЕА. Кращі результати було відзначено в першій групі хворих а саме: відмічено покращання життєдіяльності та зменшення кардіоваскулярного ризику в порівнянні з пацієнтами другої групи. Висновки: показано, що ендоваскулярні поетапні втручання у хворих з 2-х басейновими ураженнями артеріального русла (сонні та коронарні артерії) можуть стати альтернативою традиційним хірургічним операціям, в ряді випадків - єдиним методом завдяки короткій тривалості блокування мозкової перфузїї та меншим медикаментозно-наркозним навантаженням для хворого. Ендоваскулярним втручанням на сонних артеріях слід віддати перевагу за наявності уражень, які анатомічно тяжко доступні для KEA оклюзії контралатеральної сонної артерії, або значних змін артерій вертебро-базилярного басейну, за стенозів нестеросклеротичного походження, рестенозів після операцій та у разі тяжких супутніх захвоювань. Черговість етапів проведення інтервенційних операцій вимагає уточнення, що можливе з нагромадженням клінічного матеріалу, та вивчення віддалених результатів.
  Повний текст PDF - 338.23 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Тиш І.
  • Цімейко О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Тиш І. І. Сучасні тенденції хірургічного лікування хворих поєднаними оклюзійно-стенотичними ураженнями сонних та коронарних артерії атеросклеротичного генезу / І. І. Тиш, О. А. Цімейко // Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика. - 2014. - Вип. 23(1). - С. 178-185. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Znpsnmapo_2014_23(1)__28.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Тиш Ігор Іванович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського