Наукова періодика України Подільський вісник: сільське господарство, техніка, економіка


Гунчак М. В. 
Агроекологічний ризик застосування пестицидів в яблуневих насадженнях в умовах південно-західного Лісостепу України / М. В. Гунчак // Подільський вісник: сільське господарство, техніка, економіка. - 2017. - Вип. 26(1). - С. 38-45. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ZnpPdatu_2017_26%281%29__7
Встановлено, що швидкість детоксикації пестицидів залежить від їхніх фізико-хімічних властивостей та корелює з полярністю сполук. За величиною дипольних моментів досліджувані пестициди розділено на три групи: неполярні, малополярні та полярні. Неполярні пестициди практично нерозчинні у воді і період їх розпаду в екосистемі довший, ніж у малополярних та полярних пестицидів. Вивчено особливості, швидкість та динаміку детоксикації пестицидів в екосистемі яблуневого саду. Встановлено, що неполярні пестициди розпадаються зі швидкістю 0,07 - 0,12 +- 0,05 частин за добу, а малополярні пестициди - зі швидкістю 0,15 - 0,22 +- 0,05 частин за добу. На 10-ту добу після обприскування виявлено від 0,05 до 1,24 мг/кг досліджуваних пестицидів у плодах яблуні та від 0,15 до 4,41 мг/кг у листках яблуні. Здійснено класифікацію пестицидів за ступенем небезпечності та виявлено, що досліджувані препарати мають ступінь небезпечності від 3 до 6. Найбільш небезпечні для людини та біоти - пестициди з III ступенем, що наразі потребують детальнішої регламентації, нормування та контролю. Показник сезонного навантаження пестицидів (Н) для інтенсивної хімічної системи сягав 29,5 кг/га, для удосконаленої системи - 10,5, а для системи біолого-хімічного захисту - 0,45 кг/га. Середньозважений ступінь небезпеки (Q) у системі інтенсивного хімічного захисту становив 5,0, для удосконаленої системи - 4,9, а для системи біолого-хімічного захисту - 6,8. Встановлено, що агроекотоксикологічний індекс для всіх систем захисту був меншим 1, тобто всі системи захисту є мало небезпечними та не зумовлюють до забруднення екосистеми. Для інтенсивної системи хімічного захисту цей показник сягав у межах 0,24 - 0,49, для удосконаленої - від 0,014 до 0,025, а для системи біолого-хімічного захисту - від 6 x 10<^>-5 до 8 x 10<^>-5.
  Повний текст PDF - 188.876 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Гунчак М.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Гунчак М. В. Агроекологічний ризик застосування пестицидів в яблуневих насадженнях в умовах південно-західного Лісостепу України / М. В. Гунчак // Подільський вісник: сільське господарство, техніка, економіка. - 2017. - Вип. 26(1). - С. 38-45. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ZnpPdatu_2017_26(1)__7.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського