Наукова періодика України Запорізький медичний журнал


Хоміцький М. Є. 
Клініко-катамнестичні та медико-соціальні характеристики періодичних ендогенних психозів як наслідок патоперсонологічних трансформацій (компаративний аналіз) / М. Є. Хоміцький // Запорожский медицинский журнал. - 2019. - Т. 21, № 3. - С. 377-381. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Zmzh_2019_21_3_17
Диференційна діагностика ендогенних психозів з епізодичним перебігом - надзвичайно актуальна проблема сучасної психіатрії з огляду на наявний патоморфоз психічних захворювань і незначну вираженість стійких клінічних маркерів після перших епізодів захворювання. Правильна та своєчасна диференційна діагностика цих станів визначає адекватність терапевтичних і соціально-реабілітаційних впливів не тільки в період загострень захворювання, але і в час між нападами психозу для збереження соціальної адаптації пацієнтів. Мета роботи - проведення компаративного аналізу клініко-катамнестичних і медико-соціальних характеристик станів ремісії в пацієнтів, які страждають на шизофренію, шизоафективний розлад (ШАР) та афективні розлади (АР). На базі Обласної клінічної психіатричної лікарні (м. Запоріжжя) обстежили 221 пацієнта: 49 осіб, які страждають на АР (31 пацієнт із діагнозом біполярний АР і 18 із діагнозом рекурентний депресивний розлад); 76 хворих із встановленим діагнозом ШАР; 96 пацієнтів із діагнозом параноїдна шизофренія, епізодичний тип перебігу, в яких структура епізодів хвороби відрізнялася вираженим афективним компонентом. Обов'язковий критерій залучення - стан клінічної ремісії з редукцією психотичної симптоматики. Основні методи дослідження: клініко-катамнестичний, клініко-психопатологічний, медико-статистичний аналіз. У пацієнтів, які страждають на ендогенні психози з епізодичним перебігом, наявне стійке зниження рівня соціальної адаптації різного ступеня, вираженість і прояви якої відрізняються залежно від нозологічної належності. Шизофренія та ШАР характеризуються вираженішим негативним впливом на рівень трудової адаптації, ніж АР. Це підтверджується більшим відсотком осіб, які не працюють (р << 0,01); меншим відсотком осіб, які працюють на посадах, пов'язаних із кваліфікованою та розумовою працею (р << 0,01). Пацієнти, які страждають на ШАР, частіше (р << 0,01) отримують курси лікування у стаціонарі, ніж хворі на інші періодичні ендогенні психози. При ШАР соціальні чинники частіше (р << 0,01) стають причиною повторних госпіталізацій, ніж при АР та епізодичній шизофренії (26,7, 5,8 та 12,5% відповідно). Висновки: високий рівень регоспіталізацій при ШАР через соціальні чинники є свідченням наявних стійких патоперсонологічних трансформацій і недостатньої ефективності лікувально-реабілітаційних впливів, які застосовують при ШАР у період ремісії. Наявні при ендогенних психозах стійкі патоперсонологічні трансформації потребують комплексного вивчення та формування системи конгруентних лікувально-реабілітаційних заходів для превенції соціальної дезадаптації.
  Повний текст PDF - 344.414 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Хоміцький М.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Хоміцький М. Є. Клініко-катамнестичні та медико-соціальні характеристики періодичних ендогенних психозів як наслідок патоперсонологічних трансформацій (компаративний аналіз) / М. Є. Хоміцький // Запорожский медицинский журнал. - 2019. - Т. 21, № 3. - С. 377-381. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Zmzh_2019_21_3_17.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Хоміцький Микола Євгенович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського