Наукова періодика України Запорізький медичний журнал


Сиволап В. В. 
Особливості кардіоваскулярного ремоделювання у хворих на гіпертонічну хворобу високого додаткового ризику з супутнім субклінічним гіпотиреозом / В. В. Сиволап, Є. В. Новіков // Запорожский медицинский журнал. - 2019. - Т. 21, № 1. - С. 13-20. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Zmzh_2019_21_1_5
В Україні зареєстровано понад 12 млн людей з артеріальною гіпертензією, що становить майже 30 % дорослого населення. Артеріальна гіпертензія - потужний незалежний фактор ризику серцево-судинної (СС) захворюваності та смертності. Субклінічний гіпотиреоз (СГ) також є незалежним чинником СС ризику та асоціюється з розвитком ішемічної хвороби серця, інфаркту міокарда, хронічної серцевої недостатності (ХСН), підвищенням смертності від СС захворювань незалежно від статі, віку та наявної раніше кардіальної патології. Отже, є необхідність у вивченні впливу СГ на особливості СС ремоделювання у хворих на гіпертонічну хворобу (ГХ). У дослідження залучені 124 хворих на ГХ II стадії, яких поділили на 2 групи. У групу хворих на ГХ без СГ увійшли 92 пацієнти (81,52 % (75) жінок, 18,48 % (17) чоловіків), у групу хворих на ГХ із супутнім СГ - 32 пацієнти (87,5 % (28) жінок, 12,5 % (4) чоловіків). Групи хворих зіставні за віком (р = 0,093), статтю (р = 0,4319), зростом (р = 0,993), вагою (р = 0,719), площею поверхні тіла (р = 0,901), індексом маси тіла (р = 0,669). Усім хворим здійснили вимірювання артеріального тиску (OMRON 750 IT, Японія), ехокардіоскопію та ультразвукове дослідження сонних артерій (СА) із використанням оригінального програмного забезпечення QIMT на приладі My Lab 50 (Esaote, Італія). У хворих на ГХ із супутнім СГ на відміну від хворих на ГХ без СГ спостерігали вірогідне збільшення показників товщини комплексу інтима-медіа правої загальної СА на 8,2 % (р << 0,05) та лівої загальної СА на 7,9 % (р << 0,05). Зміни структурно-геометричних і функціональних показників серця у хворих на ГХ із СГ полягали у вірогідному збільшенні розміру лівого передсердя на 3,5 % (р << 0,05), кінцевого діастолічного розміру на 3,0 % (р << 0,05) та кінцевого систолічного розміру лівого шлуночка (ЛШ) на 2,3 % (р << 0,05), індексу маси міокарда на 11,1 % (р << 0,05), показника Е/Е' на 13,0 % (р << 0,05), градієнта транспульмонального кровотоку на 6,6 % (р << 0,05) порівняно з хворими на ГХ без СГ. Висновки: у хворих на ГХ із СГ на відміну від хворих на ГХ без СГ встановлено збільшення товщин комплексу інтима-медіа обох загальних СА при зіставних діаметрах судин, збільшення розміру лівого передсердя, індексу маси міокарда ЛШ переважно шляхом розширення порожнини ЛШ, збільшення показника Е/Е' та градієнта тиску в легеневій артерії, що свідчить про зростання кінцевого діастолічного тиску та порушення діастолічної функції ЛШ.
  Повний текст PDF - 498.641 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Сиволап В.
  • Новіков Є.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Сиволап В. В. Особливості кардіоваскулярного ремоделювання у хворих на гіпертонічну хворобу високого додаткового ризику з супутнім субклінічним гіпотиреозом / В. В. Сиволап, Є. В. Новіков // Запорожский медицинский журнал. - 2019. - Т. 21, № 1. - С. 13-20. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Zmzh_2019_21_1_5.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Сиволап Віталій Вікторович (1966–) (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського