Наукова періодика України Запорізький медичний журнал


Herasymchuk N. M. 
8-isoprostane as the main marker of oxidative stress / N. M. Herasymchuk // Запорожский медицинский журнал. - 2018. - Т. 20, № 6. - С. 853-859. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Zmzh_2018_20_6_22
Мета роботи - узагальнення даних експериментальних і клінічних досліджень, якими встановлено, що в основі провідних метаболічних процесів людини лежать окислювально-відновні реакції. Серед них особливу роль відіграють вільнорадикальні реакції, що призводять до утворення перекисних сполук. Отже, актуальним є визначення параметрів оксидативного стресу, його інтенсивності, необхідної для адекватного оцінювання компенсаторних можливостей організму, прогнозу перебігу захворювання та ефективності лікування. Наведено визначення поняття оксидативний стрес, названі найважливіші оксиданти та механізми їхньої шкідливої дії. Обговорено роль оксидативного стресу в патогенезі низки серцево-судинних, легеневих і неврологічних захворювань, а також показана активація окислювальних процесів при дозріванні яйцеклітини у фолікулярній рідині. Ізопростани - нещодавно виявлена група ізомерів простагландинів. Показаний метаболізм арахідонової кислоти як найпоширенішого та найважливішого попередника ейкозаноїдів, до сімейства яких належать ізопростани. Ізопростани з'являються у тканинах і плазмі як наслідок окисної деградації мембран, показуючи зміну цілісності та плинності мембран під дією оксидативного стресу. Вони є в біологічних рідинах (сеча, кров, спинно-мозкова рідина) і в повітрі, що видихається, в нормальних умовах і підвищуються при оксидативному стресі. 8-ізопростан ізомерний простагландину F2, що дає змогу з достатнім ступенем точності, вірогідності та відтворення результатів дослідження оцінити рівень продукції вільних радикалів, і його кількість прямо пропорційна рівню утворених вільних радикалів. Висновки: результати попередніх досліджень показують, що встановлення рівня 8-iso-PgF2<$E alpha> (8-ізопростана) є золотим стандартом для визначення активності оксидативного стресу в осіб із названими захворюваннями, а також в обстежених осіб, які хворі на цукровий діабет, ожиріння, гіперхолестеринемію, в курців.
  Повний текст PDF - 392.523 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Herasymchuk N.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Herasymchuk N. M. 8-isoprostane as the main marker of oxidative stress / N. M. Herasymchuk // Запорожский медицинский журнал. - 2018. - Т. 20, № 6. - С. 853-859. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Zmzh_2018_20_6_22.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського