Наукова періодика України Здоров'я жінки


Грек Л. П. 
Клініко-морфологічна характеристика хронічного тазового болю у пацієнток з гіперпроліферативними захворюваннями статевих органів / Л. П. Грек, З. М. Дубоссарська // Здоровье женщины. - 2019. - № 2. - С. 74-79. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Zdzh_2019_2_16
Хронічний тазовий біль (ХТБ) є однією з найбільш значущих медико-соціальних проблем. Велика поширеність поєднаних доброякісних захворювань статевих органів у жінок репродуктивного віку, таких, як генітальний ендометріоз (ГЕ), лейоміома матки (ЛМ), гіперплазія ендометрія (ГЕн), що мають загальні клінічні прояви, а саме - ХТБ, аномальну маткову кровотечу, порушення репродуктивної функції, а також висока частота онкологічної патології репродуктивних органів у жінок молодого віку вимагають цілісного підходу до ведення пацієнток і комплексного вирішення даної проблеми. Мета дослідження - вивчення проліферативної та запальної активності залозистого та стромального компонентів еутопічного ендометрія (ЕЕ), наявності у ньому нервових волокон як механізмів формування ХТБ за ГЕ у поєднанні з іншими доброякісними гормоно-залежними захворюваннями статевих органів. Обстежено 85 жінок із ХТБ, зумовленого ГЕ, ЛМ, ГЕн, хронічним сальпінгітом і оофоритом у різних поєднаннях, і 35 жінок групи порівняння з аналогічною гінекологічною патологією без ХТБ. З метою об'єктивізації больового синдрому використовували 10-бальну візуальну аналогову шкалу (ВАШ). Ехографію органів малого таза проводили апаратом Toshiba, Nemiol7-pro. З метою вивчення молекулярних механізмів розвитку ХТБ визначали експресію ER, PGR, Ki-67, VEGF, COX-2 в ЕЕ імуногістохімічним методом. Провідну больову роль за поєднаної гінекологічної патології відводили захворюванню, що має найбільш виражені алгогенні анатомо-структурні особливості, що було визначено у 1-й групі з вираженим ХТБ за ВАШ (7 - 10 балів) у порівнянні з 2-ю та 3-ю групами. Формування ХТБ підтверджується наявністю рангових кореляційних зв'язків між рівнем больового синдрому за ВАШ та ІГХ-характеристиками, достовірними прямими зв'язками середньої сили з ER (коефіцієнт рангової кореляції Спірмена - <$E rho~=~0,58>; p << 0,001), з PGR (<$E rho~=~0,42>; p = 0,021), з Ki-67 (<$E rho~=~0,55>; p = 0,004) та з COX-2 (<$E rho~=~0,42>; p = 0,021). Заключення. На підставі проведених досліджень розширено уявлення про патогенез ХТБ за проліферативних захворювань статевих органів, що характеризується помірною експресією VEGF та високою експресією ER і PGR, Ki-67 та COX-2 і наявністю NF в ЕЕ. Це зумовлює розвиток ХТБ внаслідок досліджуваних критеріїв як окремо, так і в комбінації.
  Повний текст PDF - 581.702 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Грек Л.
  • Дубоссарська З.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Грек Л. П. Клініко-морфологічна характеристика хронічного тазового болю у пацієнток з гіперпроліферативними захворюваннями статевих органів / Л. П. Грек, З. М. Дубоссарська // Здоровье женщины. - 2019. - № 2. - С. 74-79. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Zdzh_2019_2_16.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Грек Людмила Прокопівна (медичні науки)
  • Грек Людмила Прокофіївна (медичні науки)
  • Дубоссарська Зінаїда Михайлівна (1945–) (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського