Наукова періодика України Здоров'я жінки


Грек Л. П. 
Роль прозапальних механізмів у виникненні системних порушень у пацієнток з хронічним тазовим болем / Л. П. Грек // Здоровье женщины. - 2019. - № 1. - С. 105-109. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Zdzh_2019_1_21
Тазовий біль є однією з найбільш значущих медико-соціальних проблем. Основною патофізіологічною складовою хронічного тазового болю (ХТБ) у разі генітального ендометріозу, лейоміоми матки, запальних захворюваннях органів малого таза є "аномальна запальна" реакція, яка супроводжується збільшенням викиду медіаторів болю, зокрема прозапальних цитокінів. Це призводить до серйозних системних порушень жіночого організму. Мета дослідження - визначення впливу прозапальної активності інтерлейкінів на системні порушення у жінок із ХТБ, зумовленого генітальним ендометріозом у поєднанні з доброякісними гормонозалежними захворюваннями статевих органів. Обстежено 85 жінок із ХТБ, зумовленого генітальним ендометріозом, лейоміомою матки, гіперплазією ендометрія, хронічним сальпінгітом та оофоритом у різних поєднаннях, і 35 жінок групи порівняння з аналогічною гінекологічною патологією без ХТБ. В оцінюванні больового синдрому використовували візуальну аналогову шкалу, больовий опитувальник Мак-Гілла, рівень тривожності та депресії визначали за допомогою шкали Дж. Тейлора і Гамільтона. Вміст рівнів цитокінів (IL-10, IL-6, TNF-alpha) у сироватці крові визначали методом імуноферментного аналізу. З метою вивчення молекулярних механізмів розвитку ХТБ встановлювали рівень експресії ER, PGR, Ki-67, VEGF, COX-2 в еутопічному ендометрії імуногістохімічним методом. Кореляційний аналіз продемонстрував наявність сильних, різноспрямованих за модулем взаємозв'язків між прозапальною активністю цитокінів і порушеннями психоемоційного статусу, рівнем болю у хворих основних груп у порівнянні з пацієнтками без тазового болю (p << 0,001). Хронізація тазового болю пов'язана з порушеннями морфогенезу еутопічного ендометрія, що визначали за наявністю статистично значущих прямих кореляцій COX-2 з IL-6 і TNF-alpha, також прямого кореляційного зв'язку ER з IL-10 і IL-6, що виражалося у збільшенні експресії стероїдних гормонів, проліферації, запальної активності та гіперплазії залозистого епітелію. Доведено вплив прозапальної активності цитокінового каскаду на морфологічні особливості еутопічного ендометрія, асоційованого з процесами проліферації, запалення та гіперплазії залозистого епітелію, у пацієнток із ХТБ, зумовленим генітальним ендометріозом у поєднанні з доброякісними захворюваннями статевих органів, що підвищує онкоризики у жінок репродуктивного віку. Активність антиноцицептивної системи відіграє важливу роль у збереженні статусу хронічного больового синдрому і є механізмом формування поведінкових, емоційних розладів, тривожності та депресії.
  Повний текст PDF - 472.221 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Грек Л.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Грек Л. П. Роль прозапальних механізмів у виникненні системних порушень у пацієнток з хронічним тазовим болем / Л. П. Грек // Здоровье женщины. - 2019. - № 1. - С. 105-109. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Zdzh_2019_1_21.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Грек Людмила Прокопівна (медичні науки)
  • Грек Людмила Прокофіївна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського