Наукова періодика України Здоров'я жінки


Тріщинська М. А. 
Потокозалежна вазодилатація у жінок з початковими проявами хронічної ішемії мозку / М. А. Тріщинська // Здоровье женщины. - 2016. - № 2. - С. 56-59. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Zdzh_2016_2_12
Зазначено, що цереброваскулярна патологія призводить до значної інвалідизації не тільки осіб похилого віку, але й працездатних верств населення. Функція судинного ендотелію може бути однією з перспективних мішеней для впливу на розвиток хронічної ішемії мозку (ХІМ). Мета дослідження - вивчення та порівняльне оцінювання стану судинорухової функції ендотелію в осіб з початковими проявами ХІМ залежно від ступеня структурного ураження головного мозку. Обстежено 306 осіб з початковими проявами ХІМ - з судинними факторами ризику, відповідними клінічними проявами та нейровізуалізаційними ознаками ураження головного мозку легкого ступеня. Серед обстежених хворих було 27,8 % чоловіків і 72,2 % жінок. Середній вік хворих склав 50,6 +- 7,8 року. Пацієнти були розподілені на дві групи залежно від наявності нейровізуалізаційних змін у головному мозку ймовірно судинного походження, а хворі групи 2 були розподілені на дві підгрупи (А і Б) відповідно до наявності церебральної атрофії. Всім пацієнтам проводили загальноклінічне, клініко-неврологічне, клініко-інструментальні та клініко-лабораторні дослідження. З метою вивчення ендотеліальної функції хворим робили пробу на потокозалежну вазодилатацію (ПЗВД) із розрахунком відсотку та індексу ендотеліальної вазодилатації (ІЕВ). Пацієнти різних груп статистично значущо (p << 0,001) відрізнялися за показниками ПЗВД, одержаними у ході манжеткової проби. В міру збільшення ступеня ураження головного мозку за початкових проявах ХІМ відзначали зниження відсотка ПЗВД та ІЕВ. Поширена ендотеліальна дисфункція (ЕД) (Me (Q1 - Q3) відсотка ПЗВД у групі 1 складала 13,8 (10,0 - 17,6), тоді як в групі 2Б - 7,3 (5,8 - 9,4). Серед пацієнтів з артеріальною гіпертензією (АГ) найбільш виражені зміни в ендотеліальшй функції спостерігали у хворих з АГ II стадії (9,5 (6,7 - 11,4). Офісний систолічний (r = -0,340) і діастолічний (r = -0,301) артеріальний тиск (АТ) статистично значущо (p << 0,001) корелювали з ІЕВ у обстежених пацієнтів. Відсоток ПЗВД та ІЕВ значущо зменшувався у разі збільшення вираженості ураження головного мозку у пацієнтів із початковими проявами ХІМ. Найбільше пацієнтів з ознаками поширеної ЕД було серед хворих з нейровізуалізаційними ознаками початкової церебральної атрофії, з АГ, зокрема АГ II стадії. Зв'язок між ступенем підвищення АТ і наявністю поширеної ЕД мав відносно низьку щільність і відповідно сумнівну клінічну значущість.
  Повний текст PDF - 205.554 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Тріщинська М.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Тріщинська М. А. Потокозалежна вазодилатація у жінок з початковими проявами хронічної ішемії мозку / М. А. Тріщинська // Здоровье женщины. - 2016. - № 2. - С. 56-59. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Zdzh_2016_2_12.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Тріщинська Марина Анатоліївна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського