Наукова періодика України Здоров'я жінки


Авраменко Т. В. 
Нові підходи до раннього прогнозування важкості перебігу прееклампсії у вагітних із цукровим діабетом 1-го типу: вивчення можливості застосування генетичних маркерів / Т. В. Авраменко, А. В. Грибанов, З. І. Россоха // Здоровье женщины. - 2015. - № 10. - С. 28-36. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Zdzh_2015_10_7
Загалом під спостереженням знаходилися 60 вагітних з цукровим діабетом 1-го типу (ЦД1): у 30 із них вагітність ускладнилась прееклампсією легкого (n = 15), середнього (n = 11) або важкого (n = 4) ступеня (основна група), а у решти 30 пацієнток - перебігала без неї (група порівняння). Окрім стандартного загальноклінічного обстеження, у кожної пацієнтки також проведено молекулярно-генетичне дослідження з вивченням наступних поліморфних варіантів генів: A1166C-AT2R1; C108T-PON1; Thr83Ala- та T138C-MGP; 4b/4a- та G894T-eNOS; а також I/D-ACE. У результаті дослідження на підставі вивчення клінічних показників і поліморфних варіантів генів розроблено диференційовані моделі прогнозування ступеня важкості прееклампсії у вагітних з ЦД1. Найбільш вагомими прогностичними факторами розвитку середньо-важких форм прееклампсії є наступні: наявність діабетичних ускладнень (нефропатії та ангіопатії нижніх кінцівок), а також їх комбінацій (нефропатія + ретинопатія; нефропатія + ангіопатія нижніх кінцівок) на момент настання вагітності; за відсутності судинних ускладнень - ІМТ << 23,7 кг/м<^>2; носійства DD-генотипу за I/D поліморфізмом гена ACE. У носіїв гетерозиготного варіанта (108CN) гена PON1 клінічні параметри справляють модифікувальний ефект: за поєднання даного генотипу з діабетичною нефропатією, або стажем ЦД << 8,5 року, або показником ІМТ << 23,8 кг/м<^>2 прееклампсія матиме легкий перебіг; за присутності того самого генотипу середньоважкі форми прееклампсії виникали за тривалості ЦД >> 13,5 року та ІМТ >> 25,17 кг/м<^>2. Поєднання генотипів II/CC за генами ACE (I/D) та PON1 (C108T) справляє захисний вплив на розвиток прееклампсії, у той час як комбінація ID/CT асоціюється з розвитком прееклампсії легкого ступеня. Встановлені генетичні маркери надають можливість ще на передгравідарному етапі спрогнозувати ступінь важкості перебігу прееклампсії у пацієнток з ЦД1. Відокремлення когорти вагітних із підвищеним ризиком розвитку важких форм прееклампсії надасть можливість застосувати у них відповідні лікувально-профілактичні заходи та забезпечити більш ретельний моніторинг, що врешті-решт сприятиме поліпшенню наслідків вагітності.
  Повний текст PDF - 700.315 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Авраменко Т.
  • Грибанов А.
  • Россоха З.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Авраменко Т. В. Нові підходи до раннього прогнозування важкості перебігу прееклампсії у вагітних із цукровим діабетом 1-го типу: вивчення можливості застосування генетичних маркерів / Т. В. Авраменко, А. В. Грибанов, З. І. Россоха // Здоровье женщины. - 2015. - № 10. - С. 28-36. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Zdzh_2015_10_7.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Авраменко Тетяна Василівна (медичні науки)
  • Грибанов Андрій Володимирович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського