Наукова періодика України Здоров'я дитини


Пархоменко Л. К. 
Особливості використання неінвазивних тестів оцінки фіброзу печінки у підлітків з ожирінням / Л. К. Пархоменко, Л. А. Страшок, М. А. Хоменко // Здоров'я дитини. - 2019. - Т. 14, № дод.1. - С. 72-76. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Zd_2019_14_dod.1_15
На сьогодні поширеність ожиріння серед дітей набула масштабів глобальної епідемії. Значення цієї проблеми обумовлюється розвитком інсулінорезистентності (ІР) та метаболічного синдрому, печінковою маніфестацією якого вважають розвиток неалкогольної жирової хвороби печінки (НАЖХП), що може призводити до формування фібротичних змін в органі вже у дитячому віці. Застосування методів неінвазивної оцінки фіброзу печінки у дітей, хворих на ожиріння та НАЖХП, дозволяє уникнути призначення біопсії печінки у частини хворих, тому є актуальним питанням педіатрії. Мета дослідження - вивчити можливість використання неінвазивних тестів оцінки фіброзу печінки у підлітків з ожирінням залежно від наявності інсулінорезистентності. В дослідження включено 84 підлітки віком 12 - 17 років з ожирінням. Проводили клінічне та лабораторно-інструментальне обстеження. Для оцінки фіброзу печінки здійснювали розрахунок індексів: APRI (AST to Platelet Ratio Index), PNFI (pediatric NAFLD fibrosis index) та FIB-4 (Fibrosis-4). У підлітків з ожирінням переважали скарги на підвищений апетит - 78,6 %, диспептичні розлади - 54,8 %, біль у животі - 52,3 %. Залежно від наявності інсулінорезистентності хворих було розподілено на дві групи: 66,7 % підлітків з IP та 33,3 % підлітків без IP. При біохімічному аналізі крові у хворих з IР були виявлені вірогідно вищі рівні тригліцеридів, холестерину ліпопротеїдів дуже низької щільності, коефіцієнта атерогенності, індексу HOMA-IR. У 82,1 % пацієнтів за даними ультразвукового дослідження спостерігалися ознаки НАЖХП. При оцінці фіброзу печінки за розрахунком індексу PNFI встановлені ознаки фіброзу у 35,7 % хворих, а його середні значення були вірогідно вищими у хворих з іР. Не відмічено жодного хворого з ознаками значного фіброзу печінки на підставі розрахунку індексів FIB-4 та APRI незалежно від наявності IР. Висновки: у 82,1 % підлітків, хворих на ожиріння, відмічаються ознаки НАЖХП, а у 66,7 % діагностується IР. Використання індексів оцінки фіброзу печінки засвідчило, що найбільш інформативним був індекс PNFI, за допомогою якого було виявлено ознаки фіброзу у третини підлітків з ожирінням.
  Повний текст PDF - 2.291 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Пархоменко Л.
  • Страшок Л.
  • Хоменко М.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Пархоменко Л. К. Особливості використання неінвазивних тестів оцінки фіброзу печінки у підлітків з ожирінням / Л. К. Пархоменко, Л. А. Страшок, М. А. Хоменко // Здоров'я дитини. - 2019. - Т. 14, № дод.1. - С. 72-76. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Zd_2019_14_dod.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Пархоменко Людмила Костянтинівна (медичні науки)
  • Страшок Лариса Анатоліївна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського