Наукова періодика України Здоров'я дитини


Страшок Л. А. 
Критерії прогресування стеатогепатозу у підлітків з ожирінням та ознаками метаболічного синдрому / Л. А. Страшок, О. В. Бузницька // Здоров'я дитини. - 2019. - Т. 14, № 6. - С. 366-373. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Zd_2019_14_6_6
На сьогодні ожиріння у підлітків - актуальна проблема, обумовлена як поширеністю даної патології, насамперед у розвинених країнах, так і можливими наслідками у майбутньому, зокрема розвитком метаболічного синдрому. Раніше вважали, що метаболічний синдром діагностується у людей середнього та похилого віку, але сучасні дослідження свідчать про те, що ця патологія все частіше виявляється у підлітків, і ключовим органом патогенезу всіх метаболічних розладів є печінка. Мета роботи - розробка критеріїв ранньої діагностики фіброгенезу при стеатогепатозі у підлітків з ожирінням. Обстежено 226 хворих на ожиріння віком 12 - 18 років. Для оцінки функціонального стану печінки використовували клініко-лабораторні та інструментальні методи дослідження. Критерієм інсулінорезистентності слугувала гомеостатична модель НОМА-IR (Homeostasis model assessment). Також методом імуноферментного аналізу визначали в сироватці крові рівні фібронектину, колагену IV типу, N-термінальних пропептидів колагену I типу, C-термінальних телопептидів колагену I типу. Для визначення критеріїв діагностики стеатогепатозу у підлітків була використана неоднорідна послідовна процедура Вальда - Генкіна. Одержані результати основних досліджень (лабораторних та інструментальних) демонструють наявність порушень функціонального стану печінки у підлітків з ожирінням, що проявляються у формі стеатогепатозу. Виявлені порушення ліпідного спектра крові атерогенного характеру, наявність інсулінорезистентності, абдомінальний тип ожиріння дозволили визначити групи ризику щодо розвитку метаболічного синдрому серед цих підлітків. Вивчено діагностичне значення біохімічних маркерів фіброзу при неалкогольній жировій хворобі печінки. Розроблені критерії прогресування стеатогепатозу у підлітків з ожирінням та ознаками метаболічного синдрому підтвердили діагностичну значущість і надійність, що сприятиме своєчасному лікуванню і профілактиці ускладнень. Висновки: у перспективі використання розробленого алгоритму надасть можливість підвищити ефективність ранньої діагностики жирової хвороби печінки та вдосконалити лікувально-профілактичні заходи.
  Повний текст PDF - 2.492 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Страшок Л.
  • Бузницька О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Страшок Л. А. Критерії прогресування стеатогепатозу у підлітків з ожирінням та ознаками метаболічного синдрому / Л. А. Страшок, О. В. Бузницька // Здоров'я дитини. - 2019. - Т. 14, № 6. - С. 366-373. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Zd_2019_14_6_6.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Страшок Лариса Анатоліївна (медичні науки)
  • Бузницька Олена Вікторівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського