Наукова періодика України Здоров'я дитини


Леженко Г. О. 
Особливості добового профілю артеріального тиску в дітей, хворих на цукровий діабет, залежно від тривалості захворювання / Г. О. Леженко, О. Є. Пашкова, К. В. Самойлик // Здоров'я дитини. - 2019. - Т. 14, № 4. - С. 211-217. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Zd_2019_14_4_5
Наявність артеріальної гіпертензії, яка у хворих на цукровий діабет (ЦД) зустрічається удвічі частіше, ніж у загальній популяції, збільшує ризик розвитку серцево-судинних ускладнень. Основним інструментом діагностики артеріальної гіпертензії в дітей є добове моніторування артеріального тиску (ДМАТ) у зв'язку з тим, що низка параметрів ДМАТ можуть бути предикторами розвитку серцево-судинних подій. Мета дослідження - встановити особливості добового профілю артеріального тиску (АТ) в дітей, хворих на ЦД, залежно від тривалості перебігу захворювання. Досліджено особливості добового профілю АТ в 53 дітей (середній вік <$E14,79~symbol С~0,25> року), хворих на ЦД, за даними ДМАТ. Залежно від тривалості захворювання було виділено 3 групи: 1-ша група - 11 дітей із тривалістю захворювання до 1 року, 2-га група - 19 дітей із тривалістю захворювання 1 - 5 років, 3-тя група - 23 хворих із тривалістю захворювання понад 5 років. Контрольну групу становили 20 дітей, репрезентативних за віком і статтю, які не мали порушень вуглеводного обміну й інтеркурентних захворювань. У дітей, хворих на ЦД, за збільшення тривалості захворювання відбувалося підвищення АТ, збільшення його варіабельності та зростання індексу часу гіпертензії. Артеріальна гіпертензія розвинулася у 21,0 % хворих із тривалістю ЦД від 1 до 5 років і 43,5 % хворих із тривалістю захворювання понад 5 років. Виявлені зміни відбувалися на фоні порушення добового профілю АТ, що мало місце вже на першому році захворювання й спостерігалося в 51,0 - 54,5 % пацієнтів. Серед патологічних профілів нічного зниження АТ у хворих на ЦД переважав тип non-dipper (43,5 - 47,4 %). Висновки: у більшості хворих на ЦД мали місце зміни показників АТ, перші ознаки яких реєструвалися на першому році захворювання й прогресували у разі збільшення його тривалості. Одержані дані свідчать про те, що дітей, хворих на ЦД, незалежно від тривалості захворювання слід відносити до категорії високого ризику розвитку артеріальної гіпертензії.
  Повний текст PDF - 290.295 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Леженко Г.
  • Пашкова О.
  • Самойлик К.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Леженко Г. О. Особливості добового профілю артеріального тиску в дітей, хворих на цукровий діабет, залежно від тривалості захворювання / Г. О. Леженко, О. Є. Пашкова, К. В. Самойлик // Здоров'я дитини. - 2019. - Т. 14, № 4. - С. 211-217. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Zd_2019_14_4_5.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Леженко Геннадій Олександрович (медичні науки)
  • Леженко Генадій Олександрович (медичні науки)
  • Пашкова Олена Єгорівна (медичні науки)
  • Самойлик Катерина Валеріївна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського