Наукова періодика України Здоров'я дитини


Лембрик І. С. 
Клінічний перебіг та поширеність ожиріння в поєднанні з дисфункцією сфінктера Одді за панкреатичним типом у підлітків / І. С. Лембрик, О. О. Цицюра, Р. Ю. Приймак // Здоров'я дитини. - 2019. - Т. 14, № 3. - С. 159-164. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Zd_2019_14_3_6
Гастроентерологічні прояви ожиріння є актуальною проблемою медицини з огляду на взаємообтяжливий характер. Мета роботи - вивчити поширеність та клінічні особливості перебігу в підлітків з аліментарно-конституціональним ожирінням та супутньою дисфункцією сфінктера Одді за панкреатичним типом і без даного поєднання. Обстежено 120 підлітків з аліментарно-конституціональним ожирінням з ізольованим перебігом та в поєднанні з дисфункцією сфінктера Одді за панкреатичним типом, які перебували на лікуванні в обласній дитячій клінічній лікарні м. Івано-Франківська за період із 2014 по 2019 рр. включно. Хворі підлягали комплексному обстеженню відповідно до сучасних протоколів діагностики та лікування. Поширеність ожиріння по Україні, за даними статистики, становила 13,4 % на 1000 дитячого населення. Серед хворих переважали хлопчики (70,0 і 30,0 %, p << 0,05). Тривалість недуги в більшості обстежених дітей із поєднаною патологією становила 6,0 +- 2,1 року, а в разі ізольованого перебігу захворювання - 4,5 +- 3,1 року. До провідних чинників ризику втягнення підшлункової залози в патологічний процес належали: генетична схильність (наявність ожиріння чи надлишкової маси тіла в одного або обох батьків), гіподинамія та порушення раціону харчування (переважання борошняних виробів та солодощів), рідше - недостатній питний режим. У клініці поєднаної патології домінував спастичний біль із локалізацією в лівому підребер'ї та тривалістю кілька годин, що погано знімався спазмолітиками (75,0 і 25,0 %, <$E chi sup 2~=~17,69>, p << 0,05). Загальний диспептичний індекс (здуття живота і проноси) у дітей із поєднаною патологією був вищим, аніж у решти обстежених (5,01 +- 0,06 і 3,02 +- 0,04 бала, p << 0,05). Інтоксикаційний індекс за рахунок загальної слабкості був найвищим у дітей із аліментарно-конституціональним ожирінням та функціональним панкреатичним розладом (7,02 +- 0,06 і 3,50 +- 0,02 бала, p << 0,05). Висновки: ожиріння часто поєднується з функціональною патологією підшлункової залози, а окремі клініко-лабораторні маркери та чинники ризику втягнення підшлункової залози в патологічний процес повинні лягти в основу оновлених протоколів діагностики та лікування.
  Повний текст PDF - 2.627 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Лембрик І.
  • Цицюра О.
  • Приймак Р.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Лембрик І. С. Клінічний перебіг та поширеність ожиріння в поєднанні з дисфункцією сфінктера Одді за панкреатичним типом у підлітків / І. С. Лембрик, О. О. Цицюра, Р. Ю. Приймак // Здоров'я дитини. - 2019. - Т. 14, № 3. - С. 159-164. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Zd_2019_14_3_6.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Лембрик Ірина Степанівна (медичні науки)
  • Цицюра Орися Орестівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського