Наукова періодика України Здоров'я дитини


Березенко В. С. 
Особливості цитопротекції слизової оболонки шлунка та дванадцятипалої кишки у підлітків з хронічним гастродуоденітом на фоні харчової гіперчутливості / В. С. Березенко, М. С. Кротевич, Т. А. Богданова, В. В. Замула, Г. Е. Козинкевич // Здоров'я дитини. - 2018. - Т. 13, № 8. - С. 717-722. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Zd_2018_13_8_3
В наш час залишаються недостатньо вивченими цитопротективні властивості шлунково-кишкового тракту у дітей з хронічним гастродуоденітом (ХГ) на фоні харчової гіперчутливості. Мета дослідження - оцінити стан цитопротективного потенціалу слизових оболонок (СО) шлунка та дванадцятипалої кишки у підлітків з ХГ на фоні харчової гіперчутливості шляхом визначення рівня трефоїлового фактора 1 (TFF-1) у слизовій оболонці шлунка і TFF-2 СО шлунка та дванадцятипалої кишки за допомогою імуногістохімічного методу. Дослідження проведено 50 підліткам (віком від 12 до 17 років), з яких у I групі було 64 % (n = 32) з ХГ, поєднаним з харчовою гіперчутливістю, у II групі - 36 % (n = 18) дітей з ХГ без харчової гіперчутливості. Всім дітям виконано морфологічне та імуногістохімічне дослідження біоптату з визначенням TFF-1 та TFF-2. Оцінка експресії TFF-1 та TFF-2 пептидів проводилась за бальною шкалою за кількістю забарвлених клітин епітелію залоз антрального відділу та келихоподібних клітин у полі зору у разі збільшення в 40 разів: 0 балів - відсутнє забарвлення, 1 бал - 30 % забарвлених клітин, 2 бали - 30 - 70 % забарвлених клітин, 3 бали - 70 - 100 % забарвлених клітин. Виражена експресія TFF-1 (3 бали) у СО шлунка мала місце у підлітків обох груп. За результатами проведеного дослідження, у 62,5 % (n = 20) дітей I групи та у 22 % (n = 4) підлітків II групи в СО дванадцятипалої кишки було відсутнє забарвлення келихоподібних клітин (0 балів) (<$Echi sup 2 ~=~7,5>; p = 0,008). Слабка експресія (1 бал) мала місце у 34,5 % (n = 11) дітей I групи та у 67 % (n = 12) дітей II групи (<$Echi sup 2 ~=~4,84>; p = 0,03). За результатами статистичного аналізу група дітей з харчовою гіперчутливістю має в 17 разів вищі шанси на виникнення атрофічних зміни слизової дванадцятипалої кишки. Висновки: у дітей з харчовою гіперчутливістю знижені цитопротективні властивості СО дванадцятипалої кишки, про що свідчить відсутність експресії TFF-2 пептиду. Також вірогідно частіше виникають мікроерозії, зменшення кількості крипт та бруннерових залоз в СО дванадцятипалої кишки у групі дітей з харчовою гіперчутливістю за відсутньої або слабкої експресії TFF-2 пептиду (p << 0,05).
  Повний текст PDF - 2.434 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Березенко В.
  • Кротевич М.
  • Богданова Т.
  • Замула В.
  • Козинкевич Г.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Березенко В. С. Особливості цитопротекції слизової оболонки шлунка та дванадцятипалої кишки у підлітків з хронічним гастродуоденітом на фоні харчової гіперчутливості / В. С. Березенко, М. С. Кротевич, Т. А. Богданова, В. В. Замула, Г. Е. Козинкевич // Здоров'я дитини. - 2018. - Т. 13, № 8. - С. 717-722. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Zd_2018_13_8_3.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Березенко Валентина Сергіївна (медичні науки)
  • Кротевич Михайло Станіславович (медичні науки)
  • Козинкевич Галина Едвардівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського