Наукова періодика України Здоров'я дитини


Шелудько Д. Н. 
Динаміка показників нейровегетативної регуляції в дітей із рекурентними захворюваннями респіраторного тракту і зниженим функціональним резервом міокарда після реабілітаційної програми / Д. Н. Шелудько, Л. С. Овчаренко // Здоров'я дитини. - 2018. - Т. 13, № 7. - С. 651-658. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Zd_2018_13_7_7
Останнім часом проблеми з рівнем дитячого здоров'я викликають побоювання з боку як медичної, так і педагогічної громадськості. Інтенсивна програма шкільної освіти, високе інфекційне навантаження на організм молодшого школяра і підвищений інтерес до засобів масової електронної комунікації - все це призводить до напруження функціонування вегетативної нервової системи (ВНС) і, як результат, зниження функціонального резерву міокарда. У зв'язку з цим було запропоновано проведення оздоровчих літніх заходів, метою яких було надати відновлюваний вплив на функціонування ВНС і стан функціонального резерву міокарда молодшого школяра. Мета роботи - проаналізувати клінічну ефективність реабілітаційної програми в дітей із рекурентними захворюваннями респіраторного тракту і зниженим функціональним резервом міокарда. 30 дітям раннього шкільного віку проведена протягом 1 літнього місяця реабілітаційна програма. Здійснено оцінку клінічної ефективності реабілітаційної програми за даними стану ВНС, показників активності регуляторних систем (ПАРС), рівнів концентрації нейротрансмітерів у сироватці крові. Проведено оцінку функціонального резерву міокарда. За підсумками реабілітаційної програми одержано вірогідні результати поліпшення функціонування ВНС: знизилися прояви симпатикотонії і зменшилася реєстрація порушеного ПАРС і зривів процесів адаптації (p << 0,05). Звертають на себе увагу статистично значуще зниження сироваткової концентрації субстанції P і кінцевих стабільних метаболітів NO (КСМ NO) і підвищення сироваткової концентрації вазоактивного інтестинального пептиду. Дана позитивна динаміка супроводжувалася значним зниженням реєстрації симпатикотонії, ригідного ритму, порушеного ПАРС, зриву процесів адаптації (p << 0,05). Проведена річна реабілітаційна програма призвела до поліпшення результатів проби Руф'є на 4 бали у порівнянні з показниками наприкінці навчального року. Висновки: здійснення реабілітаційної програми в дітей із рекурентними захворюваннями респіраторного тракту і зниженим функціональним резервом міокарда поліпшило показники функціонального стану ВНС і ПАРС. Поліпшення функціонального стану ВНС і ПАРС супроводжувалося: зниженням рівня концентрації субстанції P, КСМ NO у сироватці крові та підвищенням вазоактивного інтестинального пептиду. Проведення оздоровчого курсу в дітей із рекурентними гострими респіраторними захворюваннями та зниженим функціональним резервом міокарда надало змогу знизити показник проби Руф'є на 4 бали, що свідчить про підвищення функціонального резерву міокарда.
  Повний текст PDF - 2.754 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Шелудько Д.
  • Овчаренко Л.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Шелудько Д. Н. Динаміка показників нейровегетативної регуляції в дітей із рекурентними захворюваннями респіраторного тракту і зниженим функціональним резервом міокарда після реабілітаційної програми / Д. Н. Шелудько, Л. С. Овчаренко // Здоров'я дитини. - 2018. - Т. 13, № 7. - С. 651-658. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Zd_2018_13_7_7.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Овчаренко Леонід Сергійович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського