Наукова періодика України Здоров'я дитини


Няньковський С. Л. 
Харчова поведінка та якість життя школярів старших класів м. Львова / С. Л. Няньковський, О. Р. Садова // Здоров'я дитини. - 2018. - Т. 13, № 1. - С. 40-47. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Zd_2018_13_1_8
Негативна динаміка захворюваності дитячого населення та щорічне її збільшення свідчать про необхідність посилення уваги до проблеми, передусім до забезпечення дієвого профілактичного компонента. Аналізуючи причини негативної динаміки показників стану здоров'я дітей і молоді в Україні, не можна ігнорувати спосіб життя, що у структурі чинників впливу на формування стану здоров'я займає провідні позиції. Мета дослідження - вивчення особливостей способу життя, харчової поведінки школярів старших класів та їх впливу на основні показники якості життя. Спосіб життя та харчову поведінку 80 здорових дітей віком 14 - 17 років було вивчено за допомогою анкети, що містила питання про сімейний анамнез, житлово-побутові умови, харчування та режим дня. Для оцінки основних параметрів якості життя було використано опитувальник MOS SF-36. Аналіз опитування показав, що 45 % дітей щоденно вживають м'ясні продукти промислового виробництва. Страви з риби в щоденному раціоні дітей наявні лише в 13,8 % випадків. Молоко і молочні продукти відзначено в щоденному раціоні менше ніж у половини опитаних дітей (35 %). Виявлено високий відсоток вживання підлітками слабоалкогольних напоїв (15 %). З'ясовано, що 45 % дітей проводять більше 3 год на день за комп'ютером або біля телевізора, лише 22,5 % гуляють на свіжому повітрі більше 2 год на добу. Показники якості життя були вірогідно вищі за шкалою життєздатності в дітей за тривалості прогулянок більше 2 год на день. У дітей, які повноцінно обідають щодня, вірогідно вищі показники соціальної активності, значення за шкалою психологічного здоров'я і шкалою життєздатності. Відзначено вірогідне зниження показника життєздатності в групі дітей із тривалим перебуванням біля комп'ютера (3 год і більше). У школярів, які займаються в спортивних секціях, вірогідно вищі показники якості життя за шкалою психологічного здоров'я і шкалою загального здоров'я. У дітей із тривалістю нічного сну 8 год відзначено вірогідно вищу емоційну стабільність за шкалою емоційного функціонування (p << 0,05). Висновки: раціон харчування сучасних школярів не відповідає встановленим нормативам. Це може бути фактором ризику гастродуоденальної патології в майбутньому, тому потребує систематичної корекції. Крім раціонального харчування, чинниками, що впливають на самопочуття та психоемоційний статус школярів, є дозовані фізичні навантаження, регулярні прогулянки на свіжому повітрі й обмежене користування комп'ютером. Оцінка якості життя є простим та інформативним методом комплексного вивчення стану здоров'я школярів і може бути рекомендована до широкого застосування в педіатрії.
  Повний текст PDF - 2.758 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Няньковський С.
  • Садова О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Няньковський С. Л. Харчова поведінка та якість життя школярів старших класів м. Львова / С. Л. Няньковський, О. Р. Садова // Здоров'я дитини. - 2018. - Т. 13, № 1. - С. 40-47. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Zd_2018_13_1_8.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Няньковський Сергій Леонідович (медичні науки)
  • Садова Ольга Романівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського