Наукова періодика України Здоров'я дитини


Больбот Ю. К. 
Рівень забезпеченості вітаміном D та особливості продукції IFN-γ і IL-4 у дітей раннього віку з повторним бронхообструктивним синдромом / Ю. К. Больбот, К. К. Годяцка, Т. А. Бордій // Здоров'я дитини. - 2018. - Т. 13, № 1. - С. 59-67. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Zd_2018_13_1_10
Бронхообструктивний синдром (БОС), зокрема його повторний перебіг у дітей раннього віку, є актуальною проблемою сучасної педіатрії. Обтяжений алергологічний анамнез, прояви атопії традиційно розглядаються як фактори ризику повторних епізодів БОС, які, однак, присутні не в усіх випадках. Останнім часом обговорюється можлива роль вітаміну D (VD) у формуванні схильності до повторних епізодів БОС з огляду на його протиінфекційну дію, що забезпечується шляхом активації імунних механізмів. Мета роботи - вивчення рівня забезпеченості VD і особливостей продукції інтерферону гамма (INF-gamma) та інтерлейкіну-4 (IL-4) у сироватці крові в дітей раннього віку з повторними епізодами БОС. Обстежено 120 дітей віком від 6 міс до 3 років з клінічним діагнозом "гострий обструктивний бронхіт"і (J20), яких було розподілено на дві групи (I група - 60 дітей з епізодичним БОС, II група - 60 дітей із повторним БОС). Групу контролю становили 30 клінічно здорових дітей віком від 6 міс до 3 років. Усім хворим проводили оцінку анамнестичних даних, у тому числі рівня інсоляції, ступеня тяжкості БОС за 12-бальною оціночною шкалою, загальне клінічне обстеження, пульсоксиметрію, розраховували прогностичний індекс бронхіальної астми (API). Лабораторні дослідження включали визначення на 2 - 3-й день захворювання концентрації 25-гідроксивітаміну D (25(OH)D) у сироватці крові за електрохемілюмінесцентним методом на аналізаторі Cobas e411 (серійний номер 1041-24, виробник Roche Diagnostics GmbH, Німеччина), сироваткових концентрацій IFN-gamma, IL-4 за методом імуноферментного аналізу за допомогою наборів "ІФА-Бесті (виробник "Вектор-Бест", Російська Федерація) та загального кальцію (Ca) за загальноприйнятою методикою. Ніяких кореляцій між VD та імунологічними показниками не виявилено. Висновки: БОС у дітей раннього віку переважно має вірусну етіологію. Тяжкий перебіг захворювання частіше зустрічається в дітей із повторними епізодами БОС, для переважної більшості яких характерний негативний прогностичний індекс бронхіальної астми. У 3/4 пацієнтів із повторним БОС рівень забезпеченості VD знаходиться в межах дефіциту. VD обернено корелює з тяжкістю й частотою епізодів БОС. На рівень забезпеченості вітаміном D у дітей раннього віку найбільше впливає рівень його саплементації. Перебіг БОС у дітей раннього віку супроводжується підвищенням рівня IFN-gamma у сироватці крові в гострий період захворювання незалежно від частоти епізодів БОС в анамнезі. За вмістом IL-4 у сироватці крові досліджувані групи не відрізняються між собою, при цьому за наявності повторних епізодів даний показник прямо корелює з IFN-gamma. Отже, IFN-gamma і IL-4 суттєво не впливають на частоту та ступінь тяжкості БОС у дітей раннього віку на відміну від вітаміну D, що може розглядатися як предиктор тяжкого перебігу БОС і розвитку його повторних епізодів.
  Повний текст PDF - 2.629 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Больбот Ю.
  • Годяцка К.
  • Бордій Т.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Больбот Ю. К. Рівень забезпеченості вітаміном D та особливості продукції IFN-γ і IL-4 у дітей раннього віку з повторним бронхообструктивним синдромом / Ю. К. Больбот, К. К. Годяцка, Т. А. Бордій // Здоров'я дитини. - 2018. - Т. 13, № 1. - С. 59-67. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Zd_2018_13_1_10.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Больбот Юрій Кононович (1951–) (медичні науки)
  • Бордій Тіна Андріївна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського