Наукова періодика України Здоров'я дитини


Волосовець О. П. 
Асоціація варіацій генів POMP, FLG, MTOR та ATG5 із ризиком розвитку бронхіальної астми в дітей / О. П. Волосовець, С. П. Кривопустов, О. В. Павлик, О. В. Ємець, Д. О. Строй, В. Є. Досенко // Здоровье ребенка. - 2016. - № 1. - С. 18-24. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Zd_2016_1_5
Мета дослідження - визначити зв'язок однонуклеотидних поліморфізмів у гені білка дозрівання протеасоми (POMP), філагрину (FLG), білка-мішені рапаміцину (MTOR) та автофагії (ATG5) із розвитком бронхіальної астми (БА) в дітей. Клінічні, генетичні - визначення генотипу хворих і здорових дітей за допомогою полімеразної ланцюгової реакції в реальному часі; статистичні. Установлено, що розподіл генотипів у досліджених групах вірогідно відрізняється при аналізі поліморфізму POMP: GG-варіант виявлений у 9 здорових дітей та відсутній у групі хворих, 32 пацієнти і 37 здорових дітей мали AG-варіант, 62 і 52 відповідно - мали алельний варіант AA, до того ж мінорний варіант взагалі не зустрічався у хворих на БА (р << 0,05 за c2-критерієм). Варіанти з мінорним генотипом гена FLG виявилися у 2,5 раза частіше у хворих, ніж у контрольній групі: у 5 пацієнтів і у 2 здорових дітей був наявний алельний варіант AA, 27 і 36 - відповідно мали гетерозиготний варіант GА, 67 і 61 - відповідно мали варіант GG. Варіанти з мінорним генотипом у гені MTOR виявилися у 2,4 раза частіше в контрольній групі, ніж серед хворих: у 50 пацієнтів і 43 здорових дітей наявний мажорний алельний варіант ТТ, 36 пацієнтів і 32 здорові дитини мали варіант ТС, 5 і 12 - відповідно мали варіант СС. Одержано статистично вірогідну різницю в розподілі генотипів поліморфізму гена ATG5: у 51 хворої дитини та 43 здорових дітей був гетерозиготний варіант СТ, у 29 та 21 відповідно - мінорний варіант ТТ, у 18 та 33 відповідно - мажорний варіант СС (р << 0,05 за c2-критерієм). Мінорний генотип поліморфізму гена ATG5 асоціюється з підвищеним ризиком ранньої маніфестації БА (до 3 років життя) (p << 0,05 за c2-критерієм). За результатами MDR-аналізу виявлено, що поліморфізм гена ATG5 виявися найбільш сильним предиктором розвитку БА, оскільки зменшує рівень ентропії на 7,88 %. При цьому поліморфізм гена РОМР зменшує рівень ентропії на 5,21 %, поліморфізм гена MTOR - на 1,18 %, поліморфізм гена FLG - на 1,04 %.
  Повний текст PDF - 316.529 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Волосовець О.
  • Кривопустов С.
  • Павлик О.
  • Ємець О.
  • Строй Д.
  • Досенко В.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Волосовець О. П. Асоціація варіацій генів POMP, FLG, MTOR та ATG5 із ризиком розвитку бронхіальної астми в дітей / О. П. Волосовець, С. П. Кривопустов, О. В. Павлик, О. В. Ємець, Д. О. Строй, В. Є. Досенко // Здоровье ребенка. - 2016. - № 1. - С. 18-24. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Zd_2016_1_5.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Волосовець Олександр Петрович (медичні науки)
  • Кривопустов Сергій Петрович (медичні науки)
  • Павлик Олена Вікторівна (медичні науки)
  • Ємець Оксана Вікторівна (медичні науки)
  • Строй Дмитро Олександрович (медичні науки)
  • Досенко Віктор Євгенович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського