Наукова періодика України Вісник Національного авіаційного університету


Kharchenko S. 
"Categorical imperative" of I. Kant as a universal philosophical-legal paradigm / S. Kharchenko // Вісник Національного авіаційного університету. Філософія. Культурологія. - 2019. - № 1. - С. 82-86. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vnau_f_2019_1_17
У дослідженні здійснюється концептуалізація феномена "категоричного імператива" на основі кореляції універсальних імперативів та сучасних морально-етичних установок. Мета і завдання. Ключовим завданням дослідження є визначення місця і ролі класичної філософсько-правової парадигми І. Канта в умовах розвитку сучасних міжнародних правових інститутів. Методологія дослідження. Автор в процесі дослідження використовує історико-філософський, соціокультурний та філософсько-правовий підходи, і хоча дана проблема вже розглядалася з точки зору соціальної філософії, її необхідно було проаналізувати і в контексті сучасного філософсько-правового дискурсу. Також застосовуються онтологічний і герменевтичний методи, що дозволили проаналізувати фундаментальні постулати про мораль, про буття моральної особистості в філософських текстах І. Канта. Культурно-історичний і компаративний принципи сприяли зіставленню і виявленню протилежних рис минулої та сучасної морально-етичних систем. Результати дослідження. Людство в процесі історії вже створило численну кількість ефективних правових систем і практик, а також універсальних учень про мораль. Відмічається, що всі ці системи істотно змінили суспільство і людину, вплинули на розвиток цивілізації в цілому, визначили характер сучасних міжнародних відносин. Також філософи-класики і, зокрема І. Кант, розглядали можливість створення найкращої моделі справедливого суспільства, ядром якого є мораль і моральність. Обговорення. Ідеї І. Канта, його учнів та послідовників набувають нового сенсу на початку ХХ століття й знаходять відображення в роботах А. Шопенгауера, А. Камю. Зокрема Х. Хофмайстер підкреслив, що присвоєння війні "високого значення" таїть в собі небезпеку її сприйняття як засобу. Він попереджає про ризики цілковитої втрати моральності. Висновки: зроблено висновки про те, що сьогоднішнє "суспільство благ і розваг" на залишило місця для моральної людини, яка б поважала традиції, сім'ю, батьківщину. Лише моральна особистість здатна мислити "чисте право" як метафізичну домінанту. Чисте право як універсальна модель відображує суть "Вищого блага", що визначає всезагальний порядок речей у природі та суспільстві. І цей регулюючий принцип екстраполюється в сферу практичного права (державного права, міжнародного права).
  Повний текст PDF - 236.326 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Kharchenko S.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Kharchenko S. "Categorical imperative" of I. Kant as a universal philosophical-legal paradigm / S. Kharchenko // Вісник Національного авіаційного університету. Філософія. Культурологія. - 2019. - № 1. - С. 82-86. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vnau_f_2019_1_17.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського