Наукова періодика України Вісник Національного авіаційного університету


Клешня Г. М. 
Поняття ідеалу у класичній філософії / Г. М. Клешня // Вісник Національного авіаційного університету. Філософія. Культурологія. - 2014. - № 1. - С. 90-94. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vnau_f_2014_1_24
Здійснено культур-філософський аналіз феномену ідеалу у концепціях основних представників класичної філософії. Як показав проведений культур-філософський аналіз творів провідних філософів класичної доби, у філософській думці мислителів переважала ідея формування ідеалу як проекту, образу, недосяжного у реальному житті. Очевидно, що ідеали, відображені в творах філософів Античності, Середньовіччя та Відродження, містили ті моральні, етичні естетичні та соціальні прагнення, які відповідали конкретно історичним умовам, у яких перебувало людство. Завжди в силі залишався той факт, що ідеал виступав як усвідомлення людських потреб та прагнень. Беручи до уваги різні точки зору, висловлені в різні часи та епохи, можна констатувати, що об'єктивність ідеалу полягала в тому, що він виникає як об'єктивна необхідність, яка відображає об'єктивні потреби в удосконаленні певного суспільства, держави, особистості. У філософіїї Античності та Середньовіччя суб'єктивність ідеалу виявлялась у тому, що він формувався у свідомості суб'єкта, який перебуває під впливом різноманітних чинників. У класичній філософії ідеалом поставала гармонія світобудови, людини і світу, людських відносин у суспільстві. Гармонізація основних типів взаємозв'язків у природі та суспільстві була джерелом головних цінностей класичної культури, що суттєво спиралася на античні зразки. Зокрема, у вченні Г. Гегеля ідеал набуває значення над особистісної категорії. Суб'єктом пізнання у нього виступає людська історія у вигляді історичних форм культури. Саме із цього часу починають розуміти соціальний ідеал як такий, що визначає досконалий стан соціальних об'єктів та відображає найбільш значимі цінності даної культури, що є критерієм оцінки реальності і орієнтиром діяльності. Отже, ідеал у контексті класичної філософії еволюціонував від суб'єктивно-особистісного до набуття суспільних форм.
  Повний текст PDF - 302.112 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Клешня Г.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Клешня Г. М. Поняття ідеалу у класичній філософії / Г. М. Клешня // Вісник Національного авіаційного університету. Філософія. Культурологія. - 2014. - № 1. - С. 90-94. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vnau_f_2014_1_24.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Клешня Ганна Миколаївна (філософські науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського